7 nejzajímavějších faktů psychologie

nejzajimavejsi z psychologieZa posledních několik desítek let dala psychologie řád mnoha věcem, které byly dříve považovány za náhodu nebo talent. Osobnosti jako C. G. Jung, S. Freud, R. Cialdini, P. Zimbardo, či např. sociální psycholog D. Ariely objevili a objevují důvody našeho jednání a hledají v něm řád. Jejich poznáním můžete svůj život žít vědomě a snáze přesvědčit ostatní o tom, co chcete.

Vaší nejoblíbenější písní je pravděpodobně ta, se kterou máte spojenou nějakou hezkou vzpomínku. I když se vám píseň sama o sobě nemusí líbit.

Pokud utratíte peníze pro jiné, budete štastnější, než když je utratíte pro vlastní potřebu. Ve výzkumu, kdy respondenti dostali 20 dolarů a jedna skupina je měla utratit pro sebe, druhá měla něco koupit někomu jinému, byla druhá skupina štastnější.

Štastnější také budete, když utratíte peníze za zážitek (zkušenost) namísto za věci.
Existuje duševní porucha, kdy si člověk myslí, že se rozkládá, je mrtvý, nebo vůbec neexistuje. Pravděpodobně touto chorobou trpěl např. Per Yngve Ohlin, zpěvák norské blackmetalové skupiny Mayhem. Ten si často zahrabal věci na několik týdnů pod zem, než je nosil. Měl přezdívku Dead (smrt) a ve svých 21 letech spáchal sebevraždu.

Naše vnímání sebe sama je neustále konfrontováno s tím, co je nám okolí (a také reklamou) podsouváno že by nám mělo být vlastní. V současnosti trpí průměrný středoškolák stejnou mírou depresí, jako průměrný psychiatrický pacient v 50. letech 20. století.

Výzkumy také ukazují, že zábavní lidé a komici v mnohem větší míře trpí depresemi, než průměrní lidé. Smutnou připomínkou tohoto je nedávná sebevražda Robina Williamse.

Jsou ovšem fenomény, na kterých se vědci nedokáží shodnout

Existují hned dvě protichůdné teorie, zda pokud veřejně něco prohlásíte za svůj cíl, zda se zvýší, nebo sníží šance, že ho skutečně dosáhnete.

Podle teorie R. Cialdiniho chce člověk žít v souladu se svými výroky a tedy pokud něco veřejně prohlásí, bude ve svém tvrzení cítit závazek a proto vzroste pravděpodobnost, že svého cíle dosáhne.
Naopak podle teorie W. Mahlera oznámením svých plánů ostatním vás již uspokojí tak, že se cítíte méně motivováni tvrdě makat na jejich realizaci.Shares 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *