Jak se stát bohatým i když vás to ve škole nenaučili?!

lamborghini aventador pariz 1) Všímejte si, kdo okolo vás je úspěšný v tom co dělá, zeptejte se co dělá jinak a dělejte to též! I pokud vám nebude moci odpovědět (mnoho lidí věci prostě dělá a ani o nich nepřemýšlí) a nebo vám nebude chtít odpovědět, protože si chce chránit své know how, přemýšlejte odzadu. Podívejte se kde je a jaké kroky vedou tam co je. Ty dělejte a budete úspěšní též.

To nemusí být v žádném případě omezené pouze na váš obor, možná vás inspiruje někdo z úplně jiného odvětví. Jsou kroky, které jsou univerzální a fungují napříč profesemi. Nechte se inspirovat a tyto kroky, které jste se buď dozvěděli, nebo na ně přišli sami aplikujte.

I přesto že lidé často dostanou velmi konkrétní odpověď, většina zůstane jen a pouze při tom, že získali odpověď na svoji otázku. Nikdy ji totiž  nepřevedou do praxe. Jen si řeknou, “jo, to je dobrý, hned zítra to udělám”.

2) Pokud chcete dosáhnout něčeho, čeho jste ještě nedosáhli, musíte se stát někým, kým jste ještě nebyli. Pokud byste chtěli mít na účtě 100 000 Kč či dokonce milión a zatím se vám nedaří dostat z dluhů, musíte dělat něco úplně jinak, musíte se stát někým jiným. Získat kvality, které zatím nemáte. Ale všechny se lze naučit. Docela jednoduše:

a) mějte velké sny – představte si sami sebe jako někoho, kdo je spokojený, bohatý, a nic mu nechybí. Představte si, že je váš život skvělý ve všech směrech. Máte vzdélání, jaké byste chtěli mít, znáte jazyk, který byste chtěli umět, máte peníze které byste chtěli mít, přátele i čas. Ideálně si to všechno napište. Máte ten obraz sebe sama? A jak vypadá? Co máte na svém papíře napsáno?

b) dělejte to, co opravdu milujete a pro co jste stvořeni. Všichni ti, kteří jsou bohatí a i jinak v životě úspěšní dělají to, co mají opravdu rádi (a pokud náhodou nejsou milionáři, žijí naplněný život a jsou štastní). Najděte to, co opravdu máte rádi a chcete dělat a najděte způsob, jak tím vydělat peníze. Taková práce vám dá víc energie, než vám jí vezme, motivuje vás jít dál a velmi pravděpodobně je to něco, co vám bylo přisouzeno již v okamžiku, kdy jste se narodili. Když se zeptáte těch, co se sami vypracovali k úspěchu: “jaká je vaše práce?”, odpoví vám: “já nepracuju, jen dělám to, co mám rád”. Pokud nevíte co to je, zkuste se vrátit do vašich mladých let, do doby, kdy vám bylo 7-14. Tam někde velmi pravděpodobně najdete odpověď. A většinou to, pro co jste stvořeni vám i přirozeně jde a ostatní vám to říkají. Poslouchejte je. Nedávno jsem někde četl něco ve smyslu: “že byste měli zabývat tím co děláte, když prokrastinujete”.

c) rozhodněte se, že se stanete výbornými. Možná vám přijde, že nic takového není. Už za mlada jste byli poslední, koho si kapitání vybrali do družstva a pak první, kdo vypadl (my story, man!). Možná vás i vyhodili z brigády, protože jste špatně dávali brambory do pytle, což jste si mysleli, že snad ani nejde se slovy: “Víte, my tady potřebujeme někoho, kdo nám bude pomáhat” (my other story, man!). Ale vy si musíte věřit a vy musíte chtít a toto všechno překonat. Pokud najdete sami sebe a dostanete se mezi 20% nejlepších ve vašem oboru, ať to je cokoli, vždy bude někdo, kdo bude ochoten za vaší práci zaplatit.

d) dostat se mezi 20% nejlepších v jakémkoli oboru však není zdarma. Je třeba se učit, zkoušet, přemýšlet, mýlit se, učit se z chyb, ptát se a někdy dostávat špatné odpovědi. Ty nemusí být špatné z podstaty, ale pro vás nemusí fungovat. To vše vám bude trvat asi 5-7 let, někdy se též uvádí 10 000 hodin. Možná si řeknete, že nechcete obětovat 5-7 let svého života, než si budete moci užít profitu, který to nepochybně přinese. Pokud se však nebudete učit, nebudete nic zkoušet, nebudete přemýšlet a mýlit se, učit se z chyb, jedno je však i v takovém případě jisté. O těch 5-7 let zestárnete úplně stejně, čas uplyne tak jako tak. Je jen otázka, jestli budete mezi 20% nejlepších, nebo mezi těmi ostatními.

e) Rozvíjejte vaše shopnosti a talent. Každý se rodí se specifickým talentem a schopnostmi a pokud rozvinete ty vaše, můžete v životě dosáhnout všeho, čeho chcete. Co je příčinou toho, že jste tam kde jste teď? Jaké schopnosti vám k tomu pomohli? A co vám např. brání jít dál? Co jste dělali a přinášelo to nejlepší výsledky? Když se podíváte zpět, často naleznete ukazatele, které vám pomohou najít cestu dál. Co fungovalo dříve, bude pravděpodobně fungovat opět.

f) Přemýšlejte o sobě, jako byste byli sami sobě  zaměstnavateli  – a to i když jste v zaměstnání. Přemýšlejte o tom co děláte a zkuste to dělat lépe než doposud. Podle výzkumu americké společnosti IDC v zaměstnání pouze 16% zaměstnanců dělá svou práci s maximální péčí 69% zaměstnanců si jen odbyde to své a na výsledku jim až tak nezáleží, dělají jen tolik aby nedostali výpověď a celých 15% zaměstnanců jsou firmě víc na obtíž než k užitku. Pokud budete mezi těmi 16%, máte nejlepší vyhlídky na to, být povýšeni, dostat dovolenou navíc a získat mnohé další výhody, nebo se domluvit na částečné práci z domova, či možnosti např. digitálního nomádství. Pokud se bude propouštět, nebudete to vy, kdo se bude muset bát o své místo a pokud i firma zkrachuje, budete mít lepší pozici při hledání jiného zaměstnání, např. díky referencím.

g) Orientujte se na cíl. Nelze dosáhnout cíle který nemáte. Napište si ho – může jím být např. povýšení nebo zvýšení platu z předchozího bodu a napište si tři kroky, které vás k tomu cíli zavedou. Může jím být i to, že dojdete vynést smetí. Tyto kroky od vás budou vyžadovat práci. Tím prvním krokem by mělo být rozhodnutí tuto práci vykonat. Velmi pravděpodobně budete mít více cílů. Potom vždy vyberte nejprve ten, kterého můžete dosáhnout jako první. Jen malá poznámka. Vynést smetí není cíl, to je přostředek, činnost, která směřuje k cíli. Cíl je mít prázdný koš.

h) Nepřipouštějte si možnost neúspěchu. Většina věcí, které děláme nám nevyjde napoprvé, chyby patří k životu. Ty vám ale pomůžou jen v případě, že se nad nimi zamyslíte a poučíte se z nich. Udělat chybu není hloupé, hloupé je udělat dvakrát tu samou chybu a očekávat jiný výsledek. Pokud si sami nevíte rady, požádejte o pomoc, o radu, o feed-back. Nejlépe se naučíte z feed-backů, které k vám budou nelichotivé, občas ani nebudou k věci ale budou pouze útočit na vaši osobu. I v takovém případě si zkuste vzít poučení. Řekněte si: “OK, to že jsem blbec je irelevantní, ale co všechno je v tom feed-backu pravdivého a jak s tím můžu naložit, aby mě to posunulo dál?” V každé chybě hledejte ponaučení a ve většině případů ho tam skutečně najdete.

i) To že jste už opustili školu neznamená, že je vaše vzdělání u konce. Osobní vzdělávání totiž nikdy nekončí. Možná jste nechodili na dobrou školu, možná vás učitelé potápěli, ale to vše je historie. Neobviňujte jiné, nezabývejte se minulostí a soustřeďte se sami na sebe. V současném světě volného internetu, se můžete dostat často zdarma k téměř všemu vědění lidstva. Mnohé prestižní univerzity produkují výukové kurzy, díky projektům jako KhanAcademy nebo Coursera můžete studovat téměř všechny oblasti lidského poznání. Pokud ještě v 21. století je něco nutnost, pak je to celoživotní vzdělávání, protože ještě nikdy v historii nešly věci tak rychle dopředu. Věnujte alespoň 30 minut denně sebevzdělávání, ideálně čtěte knihy od kapacit ve vašem oboru (a pokud snad na knížky nemáte, zkuste to tady). A navštěvujte semináře tak často, jak jen můžete. Před seminářem si “prolustrujte” přednášejícího, ať víte s kým budete mít tu čest (např. na youtube) co nejlépe nastudujte to, co bude jeho obsahem, dělejte si poznámky a ptejte se na vše, co vám je jen trochu nejasné. Mnoho lidí se bojí klást otázky aby to nebylo trapné. Zpočátku možná vaše otázky otázky nebudete umět dobře zformulovat, ale i to se naučíte. A máloco vás posune tak dál, jako odpovědi na vaše otázky. Dělejte si zápisky a pokud máte blog, zveřejněte je, teba se budou hodit někomu dalšímu. Pokud často jezdíte autem, poslouchejte audioknihy a podcasty, využijte čas cesty nebo v dopravní zácpě k něčemu, co je užitečné. A pokud neumíte anglicky, začnětě! I pokud vám je snad 66!!

j) Staňte se workoholiky. Módou současného světa je klídek, pohoda, jazz. Hlavně se nepředřít, práce neuteče. Proč ale dělat osm hodin něco, co můžete dělat dvě hodiny a mít hotovo? Jsou zaměstnání, kde je třeba být v práci osm hodin, ale i na takových pozicích můžete dělat věci jinak, než vaši kolegové. V průměrném zaměstnání je přibližně polovina pracovního času promarněna. Kávičky, noviny, klábosení s kolegama, surfování na internetu, dlouhá pauza na oběd, cigaretky, soukromé telefony a tak dále. To však není práce, ale ztráta drahoceného času. Když pracujete, pracujte. A když odpočíváte, odpočívejte, neboť odpočinek dělá mistry!

k) obklopte se správnými lidmi. 99% situací, které se vám v životě přihodí záleží na tom, kdo okolo vás bude. Lidé, kteří vás obklopují tvoří vaši osobnost více, než si dokážete představit a rozhodně více, než si připouštíte. Výzkumy ukazují, že lidé přejímají vzorce chování, styl oblékání, způsoby myšlení od svého okolí, ve kterém tráví nejvíce času. Je na vás, budete-li trávit čas s lidmi, kteří v životě o něco usilují, nebo mezi těmi, kterým na vás ani na sobě nezáleží. Vyhledávejte společnost lidí, které máte rádi, kteří vás inspirují, které respektujete a v jejihž přítomnosti se cítíte dobře.

l) Mezi vrcholy jsou údolí a sedla. Říká se, že život jsou dva kroky vzhůru a jeden dolů. Je třeba udělat vše proto, aby kroky vzhůru byly co největší a kroky dolů co nejmenší.

m) Krize jsou součástí života. Krize byly, jsou a budou.  Buď krizi právě prožíváte, právě jste se z ní dostali, nebo vás v dohledné době čeká. S tím nelze nic dělat, důležité je vědět, že krize prostě jsou součástí života, uvolnit se, a udělat vše proto, aby přešly co nejrychleji. Hledat příčiny a nalézat řešení. Pokud máte problém, co nejkonkrétněji si ho pojmenujte a napište. Čím přesněji to uděláte, tím snáze se vám bude hledat řešení. A řešení vás často napadne právě v okamžiku, kdy si problém, či příčinu krize, definujete.

n) A buďte optimisty. Neotřesitelnými! Myslete na to, co chcete, přemýšlejte nad tím co chcete a nepřipouštějte si ani na okamžik, že to není možné. Zjistíte, že se za hranicemi toho, co chcete dějí další zajímavé a pozitivní věci, se kterými jste ani nepočítali. Naučíte se víc, vyzkoušíte toho víc a především vydržíte, nevzdáte to, protože každý krok vás bude činit silnějšími.

o) Buďte disciplinovaní. Protože to, že něco chcete, že za tím jdete, že pro to máte talent i to, že kolem sebe budete mít ty správné lidi neznamená, že se nevyskytnou obtíže, krize a horší okamžiky. To mějte na paměti.

Buďte odvážní ve dvou věcech. Mějte odvahu začít a mějte odvahu vytrvat.

Good luck!

7 thoughts on “Jak se stát bohatým i když vás to ve škole nenaučili?!”

  1. Skvělý článek. Souhlasím s tím,že pokud něco chceme a jsme v nějaké situaci, tak musíme udělat změnu našich zvyků. Občas změnu razantní, nebo alespoň postupnou. Bez ní budeme jen pokračovat v zaběhlých kolejích stereotypu a pouze snít o budoucnosti.

    1. Z toho co jsem se naučil doporučuju změny razantní, až přehnané. Když člověk něco mění, zdá se mu každá změna hrozně velká, i když je fakticky celkem malá. Proto dělat vždy změny takové, že nám subjektivně přijdou obrovské, ony jsou zatím naprosto přiměřené.

  2. vyfocené lambo mě přesvědčilo jdu do toho prosím Vás chápu že si recenzi děláte sami ale tak hloupě to snad není možné a koment ano za života jeden z milionu a možná, ještě jsem si to přečetl znovu ztráta času na to snad může odpovědet člověk který je přímo nasra..ý jako já prominte mám ted dvě %

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *