Finanční zajištění stáří II

akcie na duchodJaké budou vaše finanční zdroje?

Tyto zdroje mohou být obvykle tyto tři: Starobní důchod, renty a vlastní úspory a investice.

Starobní důchod je garantovaný státem a můžete velmi přesně zjistit, jakou částku budete v důchodu pobírat, podobné to je i s rentami.

Nejvíce variabilní je Vaše vlastní finanční zajištění. Jeho výše, ale i způsob výběru (jednorázové či formou renty) je plně ve Vaší režii. Dává Vám možnost nejlepšího možného zhodnocení, ale zároveň klade nejvyšší nároky na Vaši zodpovědnost

Zvolte ideální investiční strategii dle zamýšlené doby investic

Zvolený investiční horizont hraje při rozhodování do čeho investovat finance nejdůležitější roli. Pokud uvažujeme o důchodu v řádu desetiletí, potom je zajisté nejvodnějším investičním nástrojem akciový trh a to buď přímými nákupy na trzích nebo prostřednictvím podílových fondů.

V dlohodobém investičním horizontu je vhodné investovat do stabilních růstových firem. Jsou to takové, které jsou na trhu desítky a v některých případech i stovky let (ING, Coca-Cola, Harley Davidson, Sony). Takovéto tituly nabízí zhodnocení kolem 7-8%, což je výrazně nad úrovní inflace. A porazit inflaci je v dlouhodobém investování tím nejdůležitějším.

Je důležité míti na paměti, že při investování, není malého či velkého rizika ani malého či velkého růstu či propadu. Riziko a návratnost investice jdou ruku v ruce.

Ideální investice z hlediska časového horizontu

8 a více let – akcie

3-7 let – dluhopisy

1-2 roky – finanční trhy

méně než 1 rok – spořící účty

Složení investičního portfolia se samozřejmě dá libovolně kombinovat.

Někdy je i v důchodovém věku vhodné investovat do akciových trhů

Průměrný věk dožití se neustále zvyšuje a v současnosti je v ČR více než 76 let. Každých 4-5 let se navíc v průměru prodlouží o jeden další rok. Pokud je Vám 60, máte před sebou v průměru ještě více než 20 let života (s přihlédnutím k prodlužování věku dožití). Proto i ve vyšším věku je vhodné uvažovat o akciích jako o vhodném investičním nástroji.

Shares 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *