Finanční zajištění stáří

investice na stariFinanční zajištění vlastního stáří je důležitou zodpovědností každého z nás. Zatímco státem garantované důchody se stále snižují, ceny neustále rostou. Je těžké uvažovat o něčem, co mnohé čeká až za několik desítek let, ale jako i jinde i zde platí: čím dříve tím lépe.

Dlouhodobá finanční strategie umí pomoci hned ve dvou věcech. Tou první je možnost účasti na akciových trzích, které nabízí svým účastníkům nejlepší možné zúročení finančních prostředků. Tou druhou jsou kumulované úroky, které v čase velmi účinně násobí investované prostředky.

Udělejte si představu, jak chcete v důchodu žít

I přesto, že důchodový věk je pro mnohé velmi daleko, je dobré mít alespoň hrubou představu, jak byste chtěli v důchodovém věku žít. Jsou tací, kteří se těší, až budou mít na stáří úplný klid a budou trávit na zahrádce své chalupy, jiní mají aktivnější plány a rádi by procestovali svět.

S tím samozřejmě souvisí i finanční potřeby pro uskutečnění zamýšleného prožití důchodového věku. V prvním případě Vám může stačit i státní důchod, v druhém tomu tak zřejmě nebude a je důležité se na to připravit.

Pokud chcete v důchodu žít přibližně stejně jako doposud, bude v důchodu Vaše finanční potřeba přibližně 70% té, jakou máte v předdůchodovém věku.

Také je třeba mít na paměti, že finanční i životní cíle se mohou měnit a zatímco přebytek peněz obvykle problím není, obráceně tomu však být může.

Shares 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *