Finanční život je otázkou priorit

Jak vyřešit střet finančních zájmů?

Nyní máte svůj seznam a zbývá s ním již jen něco udělat.

Pokaždé, když máte utratit více než pár drobných, zeptejte se sami sebe, zda je tento výdaj opravdu nutný k dosažení jednoho z Vašich cílů?

Pokud je Vaší prioritou např. vytvoření finančního polštáře a řekněme že jste již k tomuto účelu našetřili 50 000 Kč, je to výborné. Pokud však za tuto sumu vezmete svou rodinu na dovolenou, budete opět od svého cíle vzdáleni o 50 000 Korun. Pokud navíc byste nechali tuto sumu vhodně zúročovat, mohla by se z ni během 20 ti let stát téměř čtvrt milionu.

Můžete však obě věci zkombinovat, jak si vytvořit finanční polštář, tak jet s rodinou na dovolenou. Pokud dovolenou letos oželíte a pojedete např. příští rok, můžete díky akumulovanému výnosu dosáhnout obojího. Tedy jak dovolené, tak solidního finančního polštáře. Pokud však rodina má dovolenou v očekávání, nemusí se hned letecky do čtyřhvězdičkového hotelu s plnou penzí. Hezký výlet po českých luzích a hájích může být nakonec nejen levnější a pro rodinu nakonec i …

Někdy jsou však rozhodnutí ještě složitější, než zda jet na levnější či dražší dovolenou, někdy je třeba volit mezi zdravím, vzděláváním (ať již vlastním, či dětí) či spořením. Všechny jsou totiž důležité, ale jak mezi nimi někdy volit? Samozřejmě že neexistuje žádný univerzální perfektně fungující plán, ale zde je alespoň osnova, která může pomoci.

Je něčí zdraví v ohrožení?? Pokud je dle Vás tím nejdůležitějším, co mohou peníze poskytnout Vaše tělo a péče o něj tím nejdůležitějším, potom to zřejmě má prioritu např. před vzděláváním. Pro mnoho z nás je něčí nemoc a možné ulehčení člověku v těchto chvílích tím nejdůležitějším, potom je možná právě to důvodem spořit. Je řejmé, že snad žádný cíl není důležitějsí, než pro pomoc při těžké nemoci nebo úrazu.

Kolik lidí bude mým rozhodnutím ovlivněno? Ulehčí Vám tento cíl vědomí, že může pomoci více lidem? Pokud je jasné, že náš cíl může mít pozitivní vliv na více lidí, jeho důležitost by měla vzrůstat.

Pokud však dva cíle mají stejnou důležitost, proč se nezeptat, který má menší možné negativní účinky na někoho jiného. Tento způsob rozhodování je obvykle až tím posledním, avšak je dobré o něm vědět pro případ, že žádný jiný způsob nedokáže poradit.

Mnoho lidí se často rozhoduje mezi spořením s cílem vlastního zajíštění na stáří a podporou dětí (myšleno od doby dospívání) v jejich rozvoji a vzdělávání. Pokud Vám rozpočet nedovolí oboje, mělo by mít přednost Vaše vlastní zajištění. Potomci by měli být schopni si alespoň částečně hradit své zájmy či studia, např. Občasnou víkendovou brigádou či prací v letních měsících v zahraničí. Nejen že pomohou rodinnému rozpočtu, ale navíc tím poznají více ze světa – jak ze světa financí, tak ze světa lidských interakcí.

Je nemožné směřovat sto procent svých peněz pouze k dosažení těch nejdůležitějších cílů, to není ani dost dobře možné. Dokonce byste měli mít vyčleněnu nějakou částku pro současné životní zábavy, ovšem tuto částku nepřesahova aby neohrožovala právě ty nejdůležitější cíle.

Také je třeba míti na vědomí, že se priority s časem a věkem mění. Čas od času je třeba se nad svým plánem pozastavit a znovu jej uspořádat dle aktuálního stavu.

Když máte v ruce korunu, musíte si ujasnit proč ji chcete utratit. Pokud si zvyknete rychle porovnat a rozhodnout se, zda jsou větší výdaje vynakládány účelně, pak již máte zřejmě vaše výdaje pod kontrolou.

Shares 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *