Kozorožec nubijský v negevské poušti

Anglicky za půl roku!

Kozorožec nubijský v negevské poušti

Mluvím obstojně vícero jazykama (dobrý na tom krom znalostí je, že to imponuje ženám) a sem tam se mě někdo zeptá, jak na jazyky, nejčastěji jak na angličtinu. Často na takovou otázku taky narazím na fórech. A abych to stále nemusel říkat kolem dokola, a mohli jste si z toho vzít taky něco vy, třeba i náhodní čtenáři, tak házím do placu tento článek. A jak vidíte (a ještě víc uvidíte), to že umím obstojně i česky neznamená, že můj sloh je na Pulitzerovu cenu.

Taky mám absolutní sluch, to neříkám, že bych se chtěl chlubit, to je prostě fakt.

 

Vídám stále stejné omyly lidí, co se snaží nějaký jazyk naučit, tak bych se k nim rád vyjádřil a napsal pár svých postřehů.

  1. Po šestém roku věku se nejde naučit jazyk stejným způsobem, jako mateřský jazyk. Zaprvé dochází k jakýmsi změnám ve struktuře mozku, které toto znemožňují. Tomu sice nerozumím, ale budu věřit neurologům, že nelžou. A zadruhé, nikdy nikdo jiný než vaši rodiče nebude mít trpělivost na vás mluvit 24/7 šest let v kuse.
  2. Revoluční kurzy, appky a podobné hovadinky jsou fajn na to, abyste se pobavili, v přpadě “revolučních kurzů” abyste chvíli žili v naději, že se bez úsilí naučíte jazyk (pro prodejce zas znamenají slušně bobtnající konto (jinými slovy si namastí kapsu)), nicméně neznám NIKOHO, kdo by se díky jakékoli aplikaci, revolučnímu kurzu apod. obstojně naučil jazyk (a pokud jste ta výjimka, klidně se ozvěte, rád vás poznám).
  3. Jazykové školy v zahraničí můžou být fajn, ale maj pár někdy nepřekonatelných překážek. Lidi tam se většinou chtěj víc flákat než učit, takže pokud jste vy motivovaní, asi budete sami. Učitelé tam jsou aby protrpěli čas se studenty, co se nechtěj nic moc naučit, takže i pokud někdy byli dobří, max. po třech letech je to přejde.
  4. Kdybyste se chtěli naučit jazyk díky infiltraci pracovního světa v anglicky mluvící zemi, tak bych asi také polemizoval, protože..Kvalifikovanou práci neseženete (na tu byste museli umět jazyk, a ten neumíte), takže budete dělat max. nějakou nekvalifikovanou práci a v takovémto případě i kdyby kolem vás byli samí rodilí mluvčí, asi bylo lepší, kdybyste se od nich nic moc neučili.
  5. Máte tedy dvě možnosti. Buď si zaplatíte kurz, kde budou kvalitní lektoři a mtivovaní studenti (cenu bych odhadl tak na cca 150 000 Kč/3měsíce), nebo tak napráskané prasátko nemáte a nezbývá vám, než číst dál.

 

disclaimer: pokud chcete dělat špióna (tedy ovládnout jazyk na hranici dokonalosti včetně např. naučení se nějakému dialektu), tento článek není pro vás.

Nicméně pokud potřebujete komunikovat v cizím jazyce, nepochybně vám pomůže. A jelikož naučit se něco za 50 let není až takový umění, tak se zkusíme z nuly na úroveň C1 dostat za rok (pokud nevíte, co označení A1-C2 znamená, zkuste google (nebo seznam). Neměl jsem to štěstí abych byl z bilinguální rodiny, ani jsem nechodil na dvojjazyčné gymnázium, takže jsem na tom stejně jako vy, kdo asi čtete tenhle článek.

Takže začínáme:

nejdříve začnem tím hrozným, časem..

Zásada č. 1: cizímu jazyku (stejně jako čemukoli co se chcete naučit) se věnujte minimálně 3x týdně (ale to jen v případě, že jste na umření). Jinak 4x – 6x (1x týdně nic radši ani nedělejte, 2x týdně znamená, že se budete plácat na místě, 7x je moc, protože i hlava si chce odpočinout)

2. 5x týdně 5 minut nemá smysl, řekněme že by ale mělo stačit 5x týdně cca. 2-3 hodiny.

Takže tu máme jakousi časovou osu a teď jak jí vyplnit.

Kupte si Angličtinu pro samouky. Knížku. I když se dá stáhnout za pět prstů na uložto, tak to nedělejte a to hned ze dvou důvodů. Prsty se vám určitě budou ještě někdy hodit. A při studiu je prostě třeba různě v knize listovat, a to se v elektronických opravdu nejde (a nerelativizujte, jakože i čtečka umožňuje “otočit list”).

Zkuste jet rychlostí jedna lekce za 4 dny. Naučit se slovíčka (hodně je poslouchat) a poctivě udělat všechna cvičení. Nesnažte se být perfektní, přece jen, nemusíte nikoho přesvědčit, že jste z Manchesteru.

Slovíčka (stejně tak jako ostatní texty) si dejte do přehrávače a můžete se učit cestou do školy či do práce.

Na nahrávkách jsou ale slovíčka asi jen do 6 lekce. Další si musíte obstarat (sežeňte si rodilýho mluvčího a nechte si namluvit slovíčka z celého zbytku učebnice, zabere to asi hodinu).

i pokud máte dojem, že jste lekci nezvládli na 100%, pokračujte dál. Spousta věcí vám docvakne časem a netřeba se zaseknout (navíc budete brzy gramaticky napřed před ostatníma aspektama jazyka).

Asi u 15 lekce se zkuste mrknout na stránky Lit 2 go, kde je spousta anglické literatury seřazeno dle trochu krkolomného Flesch-Kincaid systému. Začněte úrovní K a pak uvidíte, kam dojdete. Všechny texty mají také audio verzi. Vypište si slovíčka, které neznáte a ty se naučte – samozřejmě.

Tady je asi také první okamžik, kdy má smysl, abyste kontaktovali nějakého učitele (ideálně rodilého mluvčího). Budete se totiž už moci trochu bavit, do této doby byste akorát tak vycizelovali “how are you?”

S 20. lekcí, tedy asi po 3 měsících můžete zkusit podcast “the bob and rob show”, což je 122 dílný opus dvou anglicky mluvících maníků bydlících v Tokyu, z nichž jeden je Američan a druhý Angličan. A je to fakt poučné, často vtipné a navíc mluvěj dost srozumitelně.

Za půl roku zjistíte, že situace je lepší než jste mysleli, jazyk už pro vás není úplná neznámá a o to větší náladu máte pokračovat.

Až doděláte angličtinu pro samouky, najděte si co dál. Až doposloucháte všech 122 dílů “the Bob and Rob show”, najděte si co dál. A až přečtete a naposloucháte a naučíte se všechno z Lit 2 go, tak už můžete jít učit na FF UK.

určitě se vám bude hodit slovník na seznamu (kterej je často lepší než ten od googlu), pak Thesaurus a určitě sem ještě něco připíšu. A napište vaše tipy do komentářů.

Good luck!
Shares 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *