Jsou věci důležité a důležitější

to platí jak v životě, tak ve světě financí

Pravděpodobně nedosáhnete všech svých finančních cílů, můžete ale dojít dál, než si myslíte!

Co jsou tři nejdůležitější finanční cíle?

Mnoho lidí na takovouto otázků odpoví nějaké obecné cíle, jako např. Dosáhnout finanční nezávislosti.

Faktem je, že mnoho z nás neuvažovalo nad tím, na jakých konkrétních cílech opravdu nejvíce záleží. Většinou se ve světě financí více či méně ztrácíme a každodenní výdaje dominují nad dlouhodobějším uvažováním.

Takovýtmto přístupem však riskujeme, že naše nejdůležitější cíle zůstanou nenaplněny.

Snahou těchto stránek je právě toto: Pomoci Vám určit Vaše finanční cíle které jsou právě pro Vás ty nejdůležitější a aby se splnily.

Není to však tak jednoduché jak to zní, neboť finanční cíle obvykle jeden s druhým kolidují. Zaplatit dětem … „užárá“ z peněz, které by jinak šly např. na jejich budoucí studia. A spořit dětem na jejich budoucí studia zas může kolidovat s Vaším vlastním důchodovým plánem.

Proto je tak důležité určit, co je právě pro Vás to nejdůležitější – a pak se zabývat méně důležitými cíly až budou ty opravdu důležité zajištěny.

Naštěstí tu ale máme spojence o kterém jsme již mluvili a tím je čas. Díky němu totiž máme sílu které se říká kumulovaný úrok. Totiž, že částka je úročena nejen úroky samotnými, ale v čase pak i úroky z úroků.

Například, pokud dáme každý den stranou 15 korun a ty budeme investovat do garantovaných vkladů úročených měsíčně, potom za pouhých 10 let budeme mít naspořeno téměř 70 000 Kč. Jak už jsme výše napsali, čas hraje pro nás a pokud těchto téměř zanedbatelných 15 korun budeme spořit 30 let, budeme mít na konci k dispozici částku 375 000 Kč. V dlouhodobém horizontu 30ti let však je možno bez obav investovat do akcií, které mají průměrný roční výnos 10%, v takovém případě bychom z našich 15ti Korun denně měli po 30ti letech na účtě k dispozici více než 1 milión korun – přesně 1 017 219,57 Kč.

Aby však pro Vás čas hrál, je třeba začít co nejdříve. Abychom to ilustrovali, vezměme si např. Dva bratry, kdy oba spoří dlouhodobě na svůj důchod, mohou tedy využít např. investiční certifikáty s průměrným růstem 8%.

Jeden z bratrů začíná spořit již ve svých 20ti letech a do svých třiceti vkládá 2 000 Kč měsícně. Potom přestane a už nevloží do svých 65 let ani o halíř více.

Druhý z bratrů si začíná spořít ve svých třiceti a vkládá 2 000 Kč měsíčně právě až do svých 65 let.

Na první pohled si mnozí řeknou, že je jasné, že druhý bratr bude mít naspořeno více, spoří přece o celých 25 let víc, avšak není tomu tak a to právě díky kumulovaným úrokům, tedy úroků z úroků. První bratr bude mít na svém důchodovém účtu 5 551 774 Kč, druhý pak „jen“ 4 466 452 Kč. Jak je vidět, nikdy není dost brzy začít si spořit na dobu pozdější.

Samozřejmě je dobré nejen brzy začít, ale i v tom pokračovat. Pokud by i první z bratů pokračoval až do svých 65. narozenin, měl by na svém důchodovém účtu kulatých 10 miliónů. Při dvou tisících měsíčně je sympatická částka.

Důležité je si uvědomit, že aby čas hrál pro nás, je třeba si opravdu brzy rozhodnout, které z možných finančních cílů stojí za to sledovat. A začít pracovat na jejich naplnění.

Pro začátek si udělejte seznam věcí, které Vy sami potřebujete nebo považujete za nutné k tomu, abyste se cítili zabezpečení, šťastní a také naplnění. To může být vše od zbavení se dluhů po koupi Ferrari. Prozatím je není třeba řadit dle priorit.

Ale zkuste si zapsat všechny s financemi související věci, které mohou nastartovat Váš motor. A pokud máte partnera, muže či ženu nebo někoho pro Vás důležitého, tento plán zkuste sepsat spolu. Tady je pár věcí, které by určitě neměly chybět.

  • Zřídit a udržovat si rezervní fond

  • Pořízení bydlení

  • Zbavit se dluhů – a obejít se bez nich!

  • Zabezpečit děti

  • Zabezpečit se na důchod

Až budete mít Váš seznam napsaný, dalším krokem je pak seřadit ho dle priorit.

Shares 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *