Osobní rozvoj – jak vydělávat peníze i když nemáte zaměstnání

Podcast ze série Steva Pavliny na téma osobního rozvoje. Další podcasty a jejich přepisy najdete zde

Podcast č. 6 – Jak vydělat peníze i když nemáte zaměstnání

V dnešním podcastu si řekneme něco o tom, jak vydělat peníze bez zaměstnání. Nejdřív mě nechte říci pár informací o mě:

Když mi bylo 20, měl jsem své první a také jedinné zaměstnání. Pracoval jsem jako prodavač v obchodě a bral jsem asi 6 dolarů za hodinu. A trvalo to asi 6 měsíců, než mi došlo, že nemám vůbec žádný zájem být nadále zaměstnancem. Nikdy se mi nelíbilo, že někdo jiný měl kontrolu nad mým časem a to bylo asi 13 let dozadu. Od té doby jsem nebyl zaměstnaný.

Ale abych se pohnul dál, musel jsem najít způsob jak se uživit – a případně i svou rodinu – bez toho, abych měl příjem jako zaměstnanec. Potom, co jsem skončil v mém prvním zaměstnání jsem dělal na dohodu nějakou programátorskou práci a asi rok nato, jsem založil mojí vlastní firmu, která vyvíjela počítačové hry. To se mi líbilo mnohem víc, než zaměstnání, alestále jsem měnil čas za peníze, takže jsem se ze zaměstnance stal OSVČ.

Po čase jsem přišel na jiný způsob, který jsem se naučil a to bylo nepřemýšlet o sobě jako o OSVČ, ale jako o podnikateli. Tehdy jsem restrukturalizoval můj byznys tak, že jsem se soustředil na vytvoření větší svobody pro mě, místo abych se snažil přímo vydělávat peníze. Můj cíl byl v té době příjem tak zautomatizovat, jak jen to bylo možné. Místo abych se snažil vydělat více a více peněz, rozhodl jsem se vytvořit si slušný příjem takovým způsobem, který vyžadoval stále méně a méně mého času. A to fungovalo perfektně. Nakonec jsem to dopracoval do stádia, že jsem potřeboval pracovat hodinu nebo dvě týdně, abych pokryl svoje životní náklady. A můj životní standard byl slušný. A takovýto životní standard mi dal neuvěřitelnou svobodu, protože jsem nemusel trávit mnoho času prací. Mohl jsem po většinu času dělat to, co jsem opravdu chtěl dělat ať už z toho nějaké peníze byly nebo ne.

To pro mě znamenalo věnovat velkém množství času osobnímu rozvoji, což bylo něco, co mě fascinovalo.

A dnes mám tu úžasnou možnost pracovat jenom když chci pracovat a můžu se věnovat projektům nezávisle na tom, jestli jsou profitabilní. Trávil jsem takovými projekty mnoho času, někdy i týdny ať už byly ziskové nebo ne. Moje práce už tedy není něco, co vnímám jako prostředek k vydělání peněz. Místo abych pracoval pro peníze, přemýšlím o své práci jako o způsobu, jak projevit sebe sama a jak růst.

Tak a jak i vy můžete dosáhnout tohoto bodu, pokud je to něco, co i vy byste pro sebe chtěli? Klíčovou roli pro mě hrálo zjištění, že místo abych pracoval přímo pro peníze, raději budu věnovat čas nastavení systémů a procesů, které budou vydělávat za mě. Tak budu vydělávat i když budu spát, i když budu na výletě a tak dál. Celá idea tohoto je oddělit váš čas od vašeho příjmu, takže nebudete utrácet čas abyste vydělávali peníze. Místo toho nastavíte systém, který pro vás bude fungovat nezávisle na vašem čase a tento systém bude generovat příjem

Jedním z důvodů, proč jsem to dělal je, že být zaměstnancem je nepříliš jistý zdroj příjmů. To vám možná bude znít podivně, prořože lidé často myslí o podnikání, že je velmi nejisté. V podstatě je to ale přesný opak. Pokud máte svůj vlastní byznys, nebo pokud si vytvoříte zdroj příjmů, který není závislý na zaměstnaneckém poměru, nikdo vás nemůže propustit, nemůžete být vyhozeni.

Když jste zaměstnaní, máte možná nějaké minimum, které vyděláte, ale máte také velmi omezený strop vašeho výdělku, protože trávíte příliš času prací pro peníze,pri plném úvazku to je nějakých 40 hodin týdně, možná víc. Přicházíte o spoustu příležitostí, protože musíte být v zaměstnání. Takže já myslím, že je mnohem větší risk obětovat všechny tyto příležitosti, než se strachovat, že třeba zkrachujete.

Já jsem zkrachoval a žádná tragédie to není. Vyrovnáte se s tím, začnete znovu a jdete dál.

Zaměstnání v podstatě nabízí ještě menší záruku proti krachu, protože vás můžou vyhodit aniž byste vy sami udělali nějakou chybu. Někdo prostě přijde a zastaví váš příjem. Ale pokud si vytvoříte několi zdrojů příjmu z vícero oblastí, musela by se stát opravdu nějaká tragédie, abyste zažili krach. Pokud jeden ze zdrojů vyschne, byť i ne z vaší příčiny, prostě vyberete jiný.

Takže co musíte udělat pro to, abyste to mohli tak dělat? Celá idea je o vytvoření zdrojů příjmu. U těchto zdrojů nastavíte systém aby pracoval tak, že vám o něco později bude přinášet zisk. Dám vám pár příkladů, jak to udělat. Ta nejžákladnější idea je zkoušet a zkoušet. Zkuste affiliate program, zdkuste vybudovat malý web, který pro vás bude zdrojem příjmu. Zkuste cokoli, co myslíte, že je vaše silná stránka. A pokud to funguje, jestli to vydělává, držte to. Pokud to nefunguje zas až tak dobře, udržujte to, ale nevěnujte tomu nějak moc času. Apokud to nefunguje vůbec, prostě toho nechte a zkuste něco jiného.

Musíte se zbavit strachu z neúspěchu, protože při této cestě je neúspěch častý. Půjdete skrz jeden úspěch ke druhému až nakonec budete mít nějaký malý úspěch. Já vyzkoušel velké množství zdrojů, které naprosto propadly. Například jsem zkoušel prodávat trička na mé herní stránce. To zkouší mnoho lidí, a myslím, že se tak uživí málo lidí, přotože jaou marže příliš nízké. Tento projekt jsem zkoušel asi měsíc, až jsem ho zastavil a zkusil něco jiného. Affiliate mi trochu něco vydělá, ale já si ho ponechávám, protože jsou to vlastně snadné peníze, které mě nestojí nějak moc úsilí. Možná si můžu zajít na dobrou večeři, když dojde platba.

Takže tyto zdroje jsou dynamické. Jak přijde jeden nápad, přijde i další. Prostě něustále zkoušíte nové. Myslete na to přístupem „tasit, střílet, mířit“ místo „tasit, mířit, střílet“. Něco prostě vyzkoušíte, připravíte se, vystřelíte, zkusíte to. Když to funguje, pohrajete si s tím a zkusíte to zlepšít. Pokud to nefunguje, necháte toho a střílíte znovu. Zkusíte něco jiného.

Každý zdroj, se kterým začnete je zpočátku velmi malý. Můžete zkusit třeba jen vydělat deset dolarů za měsíc – málo, co můžete zvládnout. Deset dolarů za měsíc. Možná se vám to zdá málo a že to je zanedbatelné, ale když to může být deset dolarů za měsíc, tak pravděpodobně najdete způsob, jak z toho udělat dvacet dolarů za měsíc. A když najdete způsob, jak vydělat dvacet, pak je určitě způsob, jak z toho udělat padesát, sto, dvěstě, pět set, tisíc a tak dál..a pokračovat dál. Když se vám podaří vytvořit zdroj, který dělá deset dolarů měsíčně, pak je to skvělé, protože je to jako sazenice, která může růst.

Způsob jak to dělat je skrze páku. Můžete užít finanční páku, ale moje oblíbená forma páky je techologická páka. Idea je, že chcete pracovat a při tom využívat vašich silných stránek. Moje silná stránka není v realitách, nebo investování na finančních trzích nebo v podnikovém obchodě, abych založil firmu, rozjel ji a prodal nějaké větší společnosti. V tomto není moje síla, ale velmi dobře se orientuju a jsem velmi schopný v technologiích, mám kořeny v programování. Začal jsem s programováním, když mi bylo deset. Velmi dobře si rozumím s počítačema, znám deset různých programovacích jazyků. Mám titul z informatiky a druhý titul z matematiky. Takže toto je moje osobní silná stránka, to jsou moje kořeny.

Jak objevit svojí silnou stránku? Sledujte svou vášeň. Cokoli vás baví rozviňte v odbornost. To může nějakou dobu trvat, někdy i roky. Ale vášeň je znamení, že tam někde je něco, co ve schopnost a odbornost rozvinout můžete. Například máte zálibu v hudbě, ale to může trvat velmi dlouho, než se vám podaří získat odbornost. Ale jakmile to uděláte, můžete použít tuto svojí odbornost a přetavit ji ve zdroj příjmů. Najděte způsob, jak nabídnout hodnotu pomocí páky. Například já díky internetové technologii. Trvá mi možná hodinu napsat článek, který potom dám na internet. A ten článek si přečtou ticíce lidí na celém světě. Jsou články, které jsem napsal v roce 1999, ty jsou pořád online a lidé je stále čtou. To je úžasná cesta, jak nabídnout hodnotu s naprosto mizivýma nákladama. Vše je o tom, nabídnout hodnotu.

A jaké jsou jiné cesty, jak můžete nabídnout hodnotu? Jednou z věcí, kteou jsem dělal byl přímý prodej. Vytvořil jsem například nějakou intelektuální hodnotu, kteou v mém případě byly počítačové hry a nabídl jsem je na internetu ke koupi a stáhnutí. Stálo mě spoustu času nastavení automatického procesu, tak že někdo přijde na web, stáhne si demo zdarma – na kterém si může hru vyzkoušet. A potom se snad vrátí na web.

Určité procento lidí se vrátí a koupí si plnou verzi, kterou si mohou stáhnout, nebo si obědnají hru na CD, které se jim následně pošle. Celý tento proces byl plně automatizovaný. Vůbec nebylo zapotřebí přílišného lidského faktoru. Webový server se staral o všechny kroky procesu – stažení, prodej, zpracování objednávky a tak dále. Tím, že jsem strávil několik týdnů tím, abych nastavil ten proces, ušetřil jsem během následujících let enormní množství času. Peníze se ztrhávaly z kreditek a připisovaly na můj účet automaticky. V takovém případě jsou nutné velké počáteční investice, vytvořit produkt, vytvořit prodejní systém, ale když to uděláte, pak už letíte na autopilota.

Jinou věc, co jsem dělal, bylo prodávání licencí k produktům jiných lidí. Když máte nastaveny prodejní procesy, můžete pak snadno použít pákového efektu tak, že k těm vašim přidáte produkty jiných lidí. Kontaktoval jsem další vývojáře, prodával licence k jejich hrám skrze můj web a podělili jsme se o zisk. Na druhou stranu, já sám svoje hry také nabízel prostřednictvím jiných prodejců a tím si zajistil příjem díky autorským odměnám. Stále mi chodí nějaké peníze za věci, které jsem udělal v roce 2000 – což je příjemné, protože měsíc co měsíc mi nějaké peníze dojdou.

Nebo jak už jsem zmínil affiliate program – což mi ale moc nepřineslo.

Jedna věc, která je opravdu přínosná, je vytvoření velmi navštěvované stránky. Když máte oblíbený web, můžete s tím dělat spousty věcí. Můžete skrze ní prodávat věci, které dokonce ani nemusíte vlastnit. Můžete licencovat produkty jiných, můžete prodávat reklamu. Jen pro příklad, díky reklamě na stevepavlina.com vydělávám tisíce dolarů měsíčně a to jsem začal teprve před třinácti měsíci. Zapojil jsem se do reklamního systému Google Adsense a tak jsem začal. Fajn na tom je, že Adsense udělá v podstatě všechnu práci. Oni registrují inzerenty, starají se o vše a vy dostanete provizi za každou reklamu, na kterou někdo klikne. Trvá asi jen hodinu se zaregistrovat, takže to je velmi dobrá páka jakmile jste udělali nějaký web.

Další věcí je scházet se s lidmi, kteří dělají něco podobného co vy, kteří mají podobné nastavení a hledají zdroje pasivního příjmu. Najdete spoustu příležitostí, často budou nějakým způsobem souviset s tím, co právě děláte. Narazíte na lidi, kteří chtějí uzavřít nějaký obchod. Můžete se potkat s lidmi, kteří budou mít produkt, který byste mohli prodávat prostřednictvím vašeho webu. Můžete udělat partnerské dohody, kdy budete prodávat něčí produkty na vašem webu, nebo naopak někdo bude prodávat vaše produkty na jeho webových stránkách. Já jsem takto spolupracoval s několika lidma a vždy to fungovalo velmi dobře. A znovu, nebojte se nezdaru. Buďte často neúspěšný, speciálně v případě, že nemáte co ztratit. Zkoušejte všechno možné, ale v první řadě a především se soustřeďte na to, abyste nabízeli hodnotu. Abyste mohli nabízet hodnotu, tak, jak už jsem řekl, je třeba abyste rozvíjeli nějakou dovednost. To chce dost času na to, abyste rozvinuli nějaký svůj talent nebo dovednost tak, abyste na to mohli použít pákového efektu.

Díky technologii to může být nějaký druh znalostí, může to být schopnost vytvořit nějaké vlastnictví – intelektuální vlastnictví, jako je hudba, umění a tak dál, nebo informační produkty.

Ale jakmile vytvoříte nějakou hodnotu a dokážete ji prodat, není tak těžké přijít se systémem. Samozřejmě to bude vyžadovat nějaký čas, abyste se to naučili, ale jestli to myslíte vážně, vyplatí se investovat měsíce vašeho času abyste si zajistili nějaké takové řešení.

Toto vše je velmi za hranicí toho, čím se v tomto podcastu můžu zabývat. Myslím tím, že mě trvalo mnoho let než jsem zjistil, jak dělat všechny tyhle malé věci online. Pracuju na tom, cite co, svůj první byznys jsem spustil v devadesátém čtvrtém, a online jsem od devadesátýho pátýho. Takže je to 10 let, co se tím zabývám. Ale pokud budete makat a vydržíte – prostě to nevzdáte – tak nakonec přijdete, jak na to. Přijdete na to, jak to udělat, aby to fungovalo.

Takže pokud chcete vydělávat peníze, aniž byste byli zaměstnaní, tak je to určitě možné. Já to dělám po většinu mého dospělého života, ale nejprve je nutné vystavět základy. Zjistěte, co vás baví a proměňte to ve vaši silnou stránku a poté najděte způsob, jak to nabízet pomocí pákového efektu.

Jestli nevíte, co je vaše vášeň, a to je velmi častý problém – hlavně pokud jste mldí a je vám kolem dvaceti – Prostě si dejte načas to zjistit. Zkoušejte spoustu různých věcí, experimentujte. A až zjistíte, co je vaše vášeň a budete mít představu na čem chcete pracovat, začněte v malém a pomalu postupujte vzhůru. Začněte s cílem vydělat navíc jen deset dolarů měsíčně a až toho dosáhnete, určete si další cíl, který bude 25 dolarů měsíčně. Potom padesát, sto a tak dál

A brzo budete míjet svůj cíl 700 dolarů a dáte si další, což bude 1000 dolarů – potom dva tisíce, pak pět tisíc. A nemusí to až tak dlouho trvat než si řeknete: „wow, teď už můžu skončit v práci“

První měsíc, kdy mi web stevepavlina.com vytvořil nějaký příjem byl únor tohoto roku a stránku jsem spustil v říjnu minulého roku, v říjnu 2004. Před devíti měsíci jsem poprvé vydělal vůbec nějaké peníze a bylo to pouhých 53 dolarů, a vše to bylo díky reklamám google Ad Sense.

Ale další měsíc to bylo víc než 100 dolarů a po několika měsících to už překonalo tisíc dolarů a tato čísla stále stoupají. Je to úplně stejný vzorec, jako jsem měl ve svém herním byznysu, jen teď to jde trochu rychleji, protože už mám lepší představu o tom, co jak dělat.

Je to opravdu o tom, nepřestávat experimentovat, trochu zmáčknout existující zdroje a přidávat nové. Pokud něco nefunguje, zbavte se toho a zkuste něco jiného. Když něco funguje, snažte se přijít na způsob, jak z toho vytáhnout víc. To zní jako zdravý selský rozum, že? Ale ono to je, to je zdravý selský rozum.

Tak do toho prostě šlápněte. Slavte svoje malá vítězství. Jestli dokážete vytvořit pasivní zdroj 10 dolarů měsíčně, to je přece skvélé. Odtud, jak už jsem řekl, můžete pokračovat ke dvaceti a nakonec třeba k tisícům dolarů měsíčně a tak dál.

Pokud dosáhnete stavu, že vám zdroje pasivních příjmů pokryjí životní náklady váše nebo vaší rodiny, tak jste ve skvělé situaci, protože nebudete muset trávit velké množství času prací kvůli penězům. Pak budete moct trávit čas způsobem jakým chcete, namísto abyste museli tvrdě pracovat abyste zaplatili složenky.

A do příště, žijte vědomě.

Podcast ze série Steva Pavliny na téma osobního rozvoje. Další podcasty a jejich přepisy najdete zde

Shares 0

One thought on “Osobní rozvoj – jak vydělávat peníze i když nemáte zaměstnání”

  1. Hledali jste možnosti financování pro vaše podnikání, nový nákup domů, výstavbu, půjčku na nemovitosti, refinancování, konsolidaci dluhů, osobní nebo obchodní účel? Vítejte v budoucnosti! Financování nám usnadnilo. Kontaktujte nás, protože nabízíme naše finanční služby za nízkou a cenově dostupnou 2% úrokovou sazbu za dlouhé a krátké období půjčky. Zúčastněný žadatel by se měl obrátit na další úvěrové postupy na adrese: nenenenenenenenenenenenenenenenenene 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *