Osobní rozvoj – vytvoření pozitivních návyků

Podcast ze série Steva Pavliny na téma osobního rozvoje. Další podcasty a jejich přepisy najdete zde

Podcast č. 4 – Vytvoření pozitivních návyků

Dneska mám pro vás jednu specialitu. Dnešní podcast je žívá nahrávka minisemináře, který jsem prezentovat v tomto týdnu a měl název „Použití vzorů v osobním rozvoji“. Je to prezentace o vzorech podvědomého chování, které kontrolují naši mysl a tím mají pod kontrolou i výsledky v životě. Cílem tohoto minisemináře je, abyste dokázali tyto vzory, které jsou součástí vašeho života, identifikovat a poté nad nimi získat vědomou kontrolu tak, abyste mohli propojit vaše podvědomé konání a myšlení aby bylo v souladu s vašimy vědomými cíly.

V průběhu nahrávky uslyšíte zmínku o podkladech a já tyto texty v plném znění přikládám do příspěvku který doprovází tento podcast. Budete tedy mít přístup k těm samým materiálům, jako mělo původní publikum. Tak si prosím užijte „Použití vzorů v osobním rozvoji“.

– – – – – – – – – – – –

Kolik lidí zde má pro sebe nějaký cíl? ..hmm, nějací tu jsou.. Chtěl by nám někdo říct svůj cíl? Jenom jeden, který třeba máte. Johne?

(John: „zvýšit návštěvnost mých webových stránek“)

Zvýšit návštěvnost tvého webu. Skvělý. A teď jak jak bys postupoval k tomuto cíli? Vlastně je mnoho cest jak dosáhnout cále, lidé už o tom napsali nespočet knih.

Jedna možnost – Pokus a omyl. Prostě butete zkoušet co funguje a co nefunguje a nakonec se tam dostanete. Jsem si jistý že někteří z nás tuto metodu již vyzkoušeli.

Další metoda – přístup příčiny a následku. To je metoda kterou razí speakři jako Brian Tracy, která říká – váš cíl je následek a jedinné co musíte udělat je stvořit příčinu, která ten následek způsobí. Dává to smysl? Takže to, o co se snažíte v tomto případě je vytvořit plán činností, abyste dosáhli svého cíle a potom už jen tento plán postupne krok za krokem naplňujete až dojdete k cíli. Jen v průběhu děláte drobné úpravy.

Třetí metodu jak dosáhnout cíle nazývám metodou záměru a naplnění. Někteří z vás už mohou tento přístup znát a je to o tom, že přesvědčíte sami sebe, že toho můžete dosáhnout. Je to přístup myslete a zbohatněte. O tomto způsobu píšou například Napoleon Hill nebo doktor Wayne Dyer. Musíte to nejdříve vidět skrz něco jako vizualizaci, představu. Vidět váš cíl v hlavě a potom dostatečně věřit, až ho nakonec dosáhnete. Zhmotní se vám. Někdy díky konkrétním činům. Někdy díky činům vedených vaším podvědomím, dokonce si někdy ani nemusíte být vědomi, jak jste cíle dosáhli. Někdy díky procesům které můžeme nazvat synchronicita. Jako by se události děly ve světě, který směřuje k vašemu cíli.

Pro účel tohoto našeho minisemináře projdeme procesem, u kterého není až tak důležité, který z těchto způsobů to bude, neboť všechny tyto způsoby mají něco společné.

Všechny začínají s myšlenkou nebo nápadem, pokračují sérií postupných kroků a končí cílem. Dává to smysl? Takže nezáleží na tom, jaký způsob chcete použít, vždy ale musíte mít nápad, musíte nějak postupovat vpřed a na konci je výsledek. Tak například ten cíl, který zmínil John, zvýšit návštěvnost svých stránek. On je teď na nějakém bodě. Jeho záměrem je zvýšit návštěvnost svého webu. Nějaký proces se musí stát aby dosáhl toho, co chce.

V tomto případě mluvíme o tom, jak vědomě projít tím procesem. Nicméně problémem je, že některé činy děláme nevědomě, děláme věci, kterých si ani nejsme vědomi. Právě teď máme v našich životech mnoho příkladů těchto procesů, které nějakým způsobem tvoří výsledky v našich životech, ale my ani netušíme, že se odehrávají. A my si velmi často nastavíme nějaké cíle a posunujeme se k nim a najednou jsme nějak zablokováni. Něco nás vykolejí. Není to plynulá cesta z bodu A do bodu B. A jedním z důvodů, proč se toto děje je, že máme podvědomé cíle, vzory a myšlenky, které nás odvádějí z cesty. Jsou totiž v rozporu s cíli, kterých chceme vědomě dosáhnout. A já tyto věci nazývám vzory. Takže my máme tyto vzory, které jsou v našem podvědomí a můžeme mít mnohem mnohem více těchto podvědomých vzorů než vědomých cílů. A ty nás neustále svádějí z cesty. A v tomto minisemináři, to co budeme dělat je, že se tyto vzory v podvědomí budeme snažit identifikovat. Jak se jich zbavit a jak je nahradit vzory, které nás budou podporovat na cestě k našim cílům.

První co chci udělat, je identifikovat tři základní vzory a vy je máte napsané v příspěvku k tomuto podcastu, a tyto tři vzory, ve kterých se tyto podvědomé procesy odehrávají jsou řetěz, smyčka a spirála. A my teď každý z nich projdeme.

O prvním vzoru můžete uvažovat jako o podnětu a reakci. Něco se stane. Buď nějaká vnější událost mimo nás, nebo vnitřní událost, jako například pocit. To zapříčiní, že máme nějakou myšlenku – záměr a to nakonec vyústí v řetez událostí, které způsobí výsledek a to je i místo, kde řetěz končí.

Například vaši přátelé se vrátí z Havaje a vyprávějí vám, jak to tam bylo skvělý, jak si tam užili skvělou dovolenou. To je vnější událost – stumul, který ve vás vyvolá myšlenky – wow, to bych taky mohl jet na dovolenou – a tak na to myslíte a to může vést ke sledu událostí. To může vést i ke shodě náhod. Dostanete do schránky leták od cestovní kanceláře s nějakou akční nabídkou dovolené na Havaji. Možná se vydáte na Havaj na vlastní pěst, každopádně nějak se stane, že si uděláte dovolenou právě na Havaji a pak se vrátíte domů, kde řetěz událostí končí.

Jiná možnost jak by se to mohlo udát je, když u vás nastane vnitřní podnět a řeknete si „Mohl bych si udělat nějaký výlet někam do přírody“. A za chvíli už myslíte „Vlastně MĚL bych si udělat výlet někam do přírody“ a brzy se stane řetěz událostí, díky kterým na výltet do přírody skutečně vydáte. Jste ve vašem cíli. To je velmi jednoduchý vzor podnětu a reakce. Jsem si jistý, že už jsme si toho v našich životech někdy všimli. A teď, kolikrát se něco takového děje podvědomě, tak, že si to vůbec neuvědomujete?

O tom celém je reklama. Aby naprogramovala tyto podvědomé podněty a reakce tak, že vidíte reklamu, vidíte billboarda a najednou jdete večeřet do restaurace, nebo jdete do kasína a ani si nejste pořádně jistí tím, proč to vlastně děláte, protože jste se nikdy vědomě nerozhodli něco takového udělat. Zjišťujete, že prostě postupujete podle vzoru.

Druhý vzor je smyčka. To je vlastně řetěz, kterému je jeho konec dalším začátkem, takže se v chování utvoří smyčka. Řetěz také můžeme označovat jako zvyk nebo závislost. Takový vzor můžeme pozorovat, pokud vidíme myšlenku, tak spustí činnost a ta vyústí ve výsledek a tento výsledek spustí znovu původní myšlenku a tak dál. A vy znovu opakujete tuto smyčku. Takže vy v tomto případě nejen, že dostanete to co očekáváte, ale také očekáváte to, co dostanete. A očekáváte, že to bude pokračovat.

Příkladem smyčky je, když se díváte na váš oblíbený televizní seriál. Díváte se na jeden díl vašeho oblíbeného seriálu. Výsledek je, že se vám líbí, to spustí myšlenku dívat se znovu. Příští týden se na stejný seriál díváte znovu. Znovu se vám líbí, a znovu se rozhodnete se dívat a tak to pokračuje zas a znovu a nakonec se díváte na celou sérii tohoto pořadu. Často se v těchto smyčkách pohybujete úplně nevědomě a vůbec si neuvědomujete, že následujete nějaký vzor. A vzory jsou všude.

Velká část našeho života se odehrává ve smyčkách. Přemýšlejte o tom. Každý den jdete do práce. Pohybujete se v té samé smyčce podle stejného vzoru myšlení a jednání. Jíte svoje oblíbená jídla, nakupujete na stejných místech, chodíte každý týden na nějaké schůze. Je to jen vzor pohybu ve smyčce a vy si vůbec nejste vědomi toho, že byste dělali nějaké vědomé rozhodnutí. Obvykle děláte vědomé rozhodnutí abyste smyčku započali a najednou přejdete do módu autopilota a prostě jen pokračujete a pokračujete a pokračujete. Smyčka nemá konce než se něco stane. Často je to nějaký vnější podnět, který vás srazí z cesty. Vypadnete ze smyčky.

Přejděme teď ke třetímu vzoru. Třetí vzor je spirála. Do spirály se dostanete, pokud se smyčka stane nestabilní. V případě smyčky, reakce, kterou podnět spouští má stejnou intenzitu, takže vy týden co týden sledujete váš oblíbený televizní seriál, chodíte do práce, ale nemění se to. Vzor jenom utvrzuje sám sebe tak jak je.

Avšak v případě spirály je to jinak. Ta při každém svém pohybu mění na intenzitě, buďto každým svým průběhem na intenzitě sílí a můžeme jí také nazvat pozitivní spirála, která se může zdát, že vám dává nějaké výhody. Nebo můžete mít negativní spirály, které jak se zdá vám škodí.

Takže ve skutečnosti máte čtyři druhy spirál a to máte napsáno v průvodním článku k podcastu také. Máte pozitivní a negativní a ještě jsou buď mírné změny intenzity při každém novém cyklu, nebo jsou výrazné změny intenzity v každém novém cyklu. Pojďme si tedy tyto cykly projít na příkladu vztahu. Řekněme, že jsme tedy s někým ve vztahu a zjišťujeme, že je náš vztak ve vzoru spirály.

Pokud jste v pozitivní spirále, a jiné označení pro pozitivní spirálu je vzestupná spirála, máte pozitivní mírnou spirálu, kdy když jste ve vztahu, tak se vztah mírně, ale velmi, velmi pozvolna lepší. To můžeme ve výsledku vidět, pokud máte velmi dlouhé období zásnub. Zamilujete se, a máte čtyřleté období zásnub, jdete po spirále vzhůru, ale velmi zvolna.

Můžete také mít výrazně pozitivný cyklus a k tomu jsou třeba oddávací kaple v Las Vegas. Takže co je výrazně pozitivní cyklus? Místo čtyřletých zásnub..potkáte se, zamilujete se a za čtyři týdny už je po svatbě.

Můžete také mít negativní spirálu, jiné označení pro negativní spirálu je sestupná sprirála. Co by mohlo být příkladem pozvolné sestupné spirály ve vztahu? Pomalý pokles až k rozchodu v průběhu let. Vztah je pozvolna horší a horší. A co by byla negativní výrazná spirála? Po krátkém čase je to jako „Vypadni z mého domu, nenávidím Tě!“ a pravděpodobně velmi nčestný a nesportovní rozvod. Takže toto jsou rozdílné typy spirál: pozitivní mírná, pozitivní ostrá, negativní mírná a negativní ostrá. To jsou vzory ve kterých se pohybujeme v našich životech, ale sprirály, na rozdíl od smyček jsou už ze své podstaty nestabilní. V jistém okamžiku se rozpadnou.

Když intenzita sílí, sprirála zničí sama sebe, nebo když intenzita klesá, spirála se nakonec rozplyne. Takže vidíte vztah, který končí s množstvím negativní energie, utužuje se s množstvím pozitivní energie, a nebo se rozplyne jedním či druhým směrem. Můžete mít vztah, který se pomalu rozplývá v negativní oblasti nebo naopak i v pozitivní oblasti. Jde to lépe a lépe, ale velmi velmi pomalu a … 11:20 ..Tohle dává smysl?

Proč se těmito vzory zabývat? Proč si s nima dělat starosti? Protože řídí naše životy, protože mají pod kontrolou vaše jednání. Mají pod kontrolou vaše výsledky a nejhorší na tom je, že kolidují s vědomými plány. S vaší cestou k vašim vědomým cílům. Snažíte se dostat z bodu A do bodu B a tyto vzory, tyto smyčky a spirály na pozadí vás táhnou zpátky na začátek, nebo vás úplně svedou z cesty. Takže cíl tohoto našeho minisemináře je přijít na kloub tomu, jak tyto vzory změnit.

Nyní, když si jste vědomi těchto vzorům, můžete je začít hledat ve svých životech. A každý z těchto vzorů je zranitelný. I pokud běží podvědomě. Jakmile si je uvědomíme, můžeme je změnit. Můžeme je doslova zničit, protože všechny tyto vzory jsou závislé na impulsu, myšlence a výsledku. A potom, v případě smyček a spirál je výsledek zároveň novým impulsem.

Máte řetězový vzor, kde je příčina a následek..pardo, impuls, myšlenka a výsledek. Ve smyčce máte impuls, myšlenku a výsledek, který se stane novým impulsem k té stejné myšlence a ke stejnému výsledku a potom zase znovu. A vzor spirály je velmi podobný vzoru smyčky, jen s tím rozdílem, že s každým novým opakováním se mění intenzita. Ale zranitelnost je v každém z těchto tří bodů. V okamžiku impulsu, v okamžiku myšlenky nebo v okamžiku výsledku. Takže cesta jak zlomit vzor je zaútočit na jeden z těchto tří bodů.

Jak byste zlomili impuls? V tomto případě to bude trochu drsný, pokud jste ve vzoru ve kterém nechcete být, jako je řetěz, způsob jak byste – a řekněme, že jste ve vztahu a partner vám pořád pije krev a to vás sere. Cesta, jedna cesta, jak se zbavit impulsu je zbavit se partnera. Už žádný impuls, zbavili jste se impulsu, zabránili jste impulsu se vůbec objevit. Jiný příklad. Jestli vás vůně koblih promění v Homera Simpsona a řeknete: „Dejte sem tu koblihu“ Co uděláte? Zabráňte koblihám aby se objevili kdekoli tam, kde i vy! Nedovolte koblihy u vás doma. Nedovolte koblihy v práci, říkejte „Držte ode mě koblihy dál!“ A lidi se o takovýto přístup aby zlomili závislost pokouší, například: „Držte to ode mě dál, já to nechci vidět!“

Jak zlomit myšlenku? Řekněme, že nemůžete zlomit impuls. Teď tedy musíte pracovat na myšlence, impuls už se udál. Ale teď musíte předejít tomu, abyste stvořili myšlenku, která by vás vedla dál v řetězu, smyčce nebo spirále. Dám vám příklad. Jeden z mých oblíbených příkladů, jak zlomit tento vzor udělal jeden známej těžař rady v Las Vegas, o kterém jsem před pár lety četl a ten chtěl přestat kouřit, vyzkoušel už všechno ale pořád nemohl přestat kouřit, protože všechno kolem něj ho stále utvrzovalo ve vzoru, kdy kouřil. A co tedy udělal? Pronajal si billboard u Stripu, což je takový LasVegasský Václavák, dal na něj svojí fotku, opravdu velkou fotku a dal na něj nápis „Jestli mě uvidíte kouřit, zaplatím vám sto tisíc dolarů.“

A co to způsobilo? Změnilo to nějak jeho impuls dát si cigáro? Ne, on měl stále chuť si zapálit, ale co stalo, změnila se myšlenka. Protože teď místo aby si myslel „tak si zapálim“ je jeho myšlenka: „jestli si zapálim a někdo mě uvidí, tak jsem o sto táců chudší“ Změnte myšlenku a tím zlomte vzor. On si teď nebude chtít zapálit. Nebude chtít pokračovat k výsledku. Dává vám to smysl? Toto je tedy jeden způsob, jak zlomit myšlenku.

Další způsob jak zlomit myšlenku je slíbit jiným lidem, že chcete něco udělat. Slíbit jiným, že něco změníte. Teď když změnu neuděláte a máte tendenci věci odkládat, místo aby jste si řekli: „Nó, vlastně mi na tom až tak nezáleží, ani to vlastně nepotřebuju udělat, klidně můžu být línej!“ Jenže místo toho si teď budete říkat: „No jo, když teď budu línej, tak zklamu spoustu lidí a pak se budu cítit nepříjemně“. Takže toto je jiná cesta jak to udělat. Slíb druhým lidem.

To zlomí myšlenku tím, že jí změníte, přetavíte. Implantovali jste jinou myšlenku na původní místo, už není ta samá, takže už nebudete dále pokračovat ve stejném vzoru.

A třetí místo, kde můžete zlomit vzor je zlomit výsledek. Řekněme, že jste závislí na čokoládě, takže když myslíte, že byste si dali čokoládu je to jako „..hmm, woow, čokoláda, miluju čokoládu..“ a chvíli nato už jíte nějakou čokoládu a doma samozřejmě máte nějakou čokoládu, takže myslíte na čokoládu, jíte čokoládu. Ta chutná dobře a vy se cítíte dobře. Pak si řeknete, že byste si mohli dát ještě nějakou čokoládu a tak dále pokračujete v tomto kruhu. V této smyčce.

Jedna možnost jak změnit výsledek je koupit čokoládu, kterou nemáte rádi. Mějte doma čokoládu, která vám nechutná, možná nějakou nepřislazovanou čokoládu. Takže vždy, když myslíte na čokoládu, jíte pak čokoládu která není dobrá a tak jste zlomili výsledek. Výsledek už není příjemný. Dává to smysl? Existuje vícero způsobů, jak zlomit vzory a abychom si to ujasnili, projděme ještě jeden příklad.

Můžete mi pomoct a projdeme ten příklad spolu. Takže tady je náš problém.

Řekněme, že Maureene má problém, že neustále přečerpáva limit na své kreditce, protože zbožňuje šatečky a pořád si chce kupovat nové a nové a stále dražší oblečení a už je zadlužená a do svých dluhů upadá čím dál víc. A chtěla by zlomit tento vzorec chování, je to podvědomý vzorec kterým stále prochází. Ona se nijak vědomě nerozhoduje jít nakupovat, ale tento vzorec se objevuje v jejím životě a tvoří negativní spirálu, která může vést až k osobnímu bankrotu. A my chceme Maureene od toho zachránit. Co teda uděláme? Máme tři způsoby jak to udělat. Můžeme zlomit impuls, můžeme zlomit myšlenku a můžeme zlomit výsledek.

Začněme impulsem. Impuls je to, že je venku na nákupech a vidí všechny ty šaty, ty nové drahé šaty, které prostě musí mít. Jak můžeme zlomit tento impuls? Někdo? Nebrat jí na níkupy, přesně. Nechodit do obchodu, zůstat venku a nevejít. Zabránit impulzu aby se vůbec stal.

A jak můžeme zlomit myšlenku? Myšlenku, kterou má, když je vidí. Impulz už se odehrál, ona je v obchodě, vidí šaty a říká si „Tyhle chci a rozhodně si je hned teď koupím!“ Jak můžeme zlomit tuhle myšlenku? Někdo? Mohla by slíbit svému manželovi, že už nikdy nebude takový drahý šaty kupovat, nebo nebude k tomu používat kreditní kartu.“ Jo, dát slib někomu jinému, takže teď, když by podlehla tak si říká „ale né, hanba mi jestli to udělám!“ Jiná možnost může být nosit s sebou gumičku a vždycky se s ní střelit a způsobit si trochu bolesti.

A konečně zde máme výsledek, nakonec vytahuje kreditku a kupuje si šaty. Jak můžeme zlomit výsledek? Georgi? („Zničit kreditku“) Rozstříhat kreditní kartu! („Nebo si koupit osklivé věci“) Koupit ošklivé věci, přesně. Tím zničíte výsledek a ten už vám nedělá takovou radost. Nebo si může na kreditku napsat zůstatek, takže ho uvidí, když bude vyndavat kartu je další možnost. („Což by mě ale asi nezastavilo“).

Takže to co můžeme udělat, jak zlomit tyto vzorce, můžeme zlomit impulz, myšlenku a můžeme zlomit výsledek, ale v ideálním případě se pokusme zlomit všechny tři. Protože vzorce mají tendenci být velmi zakořeněny a většina lidí použje příliš málo energie, když se snaží tyto vzorce zlomit. Někdy se snažíte zaútočit pouze na impulz a to příliš nefunguje, vaše řešení tak nějak vyšumí. Nebo se můžete pokusit zlomitmyšlenku, nebo jen výsledek a to není dostatečné.

Takže proto tu máme co bychom vojenskou analogií mohli nazvat zdrcující silou. My nechceme pouze změnit tyto vzorce, my je chceme zničit, vyhladit, zprovodit ze světa. Takže zaútočíme na všech třech frontách najednou. Zlomíme impulz, myšlenku i výsledek a v případě našeho příkladu s kreditní kartou uděláme všechny tři věci dohromady a najednou

A teď i pokud dva z nich zklamou, pokud třetí funguje, vzorec je poražen. Vzorec nebude pokračovat, takže tím zvýšíme naše šance na úspěch.

Jakmile jsme zlomili takový vzor, musíme ho nahradit jiným. Proč? Z jedinného důvodu. Vzorce existují, protože uspokojují potřebu. Tak například pokud máte vzorec kouření, může to být potřeba zklidnění a to je důležitá potřeba. A pokud odstaníme takový vzorec, pak nám vznikne prázdno, a to se zaplní jiným vzorcem a pokud ho my sami nezaplníme vědomě, někdo jiný to udělá za nás. Reklama, společnost, naše rodina, lidé okolo nás, pracovní prostředí, něco z toho to automaticky udělá, protože my máme potřebu, která musí být uspokojena. Je tam prázdno.

Takže abyste vytvořili nový vzorec, budete vlastně procházet stejným procesem. S tím rozdílem, že nyní to budete dělat aktivně namísto pasivně. Vy určíte impulz, myšlenku i výsledek. Možná chcete aby to byla smyčka, spirála, nebo prostě chcete aby to byl řetěz i to, kde bude čím spuštěný, ale nyní jste to hlavně vy, kdo rozhoduje o tom, jak se věci stanou.

Nechte mě teď provést vás mojí osobní zkušeností jak jsem udělal opravdu velkou změnu v mém životě, jak jsem prošel tímto procesem zlomení starého vzorce a nastavení nových impulzů, myšlenek a výsledků v novém vzorci. A to bylo loni, když jsem se rozhodl, že chci udělat profesní změnu. Chtěl jsem zkončit mojí práci v prostředí počítačových her a chtěl jsem přejít k práci jako někdo, kdo píše a přednáší v oblasti osobního rozvoje. Takže, samozřejmě, co jsem udělal jako první? Nastavil jsem si cíl. Udělal jsem plán činností a také jsem se zaměřil na systém příčiny a následku. Začal jsem si představovat co chci a víte co se stalo za několik měsíců? Vůbec nic! Pořád jsem pracoval na hrách, stále jsem vyvíjel hry. Proč? Protože ve stejném čase kdy jsem vědomě pracoval na těchto věcech stejně většina mých myšlenek byly ty staré řetězy, smyčky a spirály které jsem založil během deseti let, co jsem pracoval v herním průmyslu.

To byly velmi silné vzorce, vzorce, které určovaly jak jsem trávil čas, lidi, se kterými jsem se scházel, věci na které jsem myslel, typy projektů na kterých jsem pracoval, způsob, jak jsem viděl realitu a všechny tyto věci jednoduše podporovaly mojí starou identitu a jakmile jsem udělal pár kroků k mé nové identitě, tyto staré vzorce ještě posílily a já jsem byl stáhnut zpět do starých kolejí.

Takže po několika měsících co se toto dělo jsem zjistil, že pracovat na cíli přímo nebude fungovat. Nikam se nedostanu. Takže co jsem udělal, místo abych útočil na problém jako takový, útočil jsem na odolnosti problému. Jinými slovy, útočil jsem na ty řetězy, smyčky a spirály které mě držely tam, kde jsem byl. Například jsem prošel mojí domácí kancelář a vzal jsem všechny knihy o vývojářství z knihovny a dal jsem je do garáže. A nahradil jsem je knihami o osobním rozvoji a knihami o tom jak přednášet a knihami o tom jak psát a kdybych žádné neměl, a já žádné neměl, nechal jsem prázdnou knihovnu a udělal jsem místo pro ty, které měly přijít. Přestal jsem číst knihy o vývoji her, přestal jsem chodit na semináře herních vývojářů. A začal jsem chodit na semináře s workshopy o tom, jak přednášet. Přestal jsem přijímat nabídky abych mluvil na vývojářských akcích Změnil jsem plochu na svém počítači. Používal jsem Windows a změnil jsem plochu, kde všechny ikony spouštěly nějaký vývojářský program. Všechny jsem vymazal a nahradil je ikonami, které spouštějí textový editor a věci které šly použít pro přednášení. Takže kdykoli jsem se podíval na mojí plochu, nebyl tam už žádný impuls pro to, abych pracoval na hrách. V prohlížeči jsem smazal všechny záložky a oblíbené stránky které jsem měl uloženy pro herní vývojářství. Všechny zmizely a já je nahradil odkazy na webstránky o osobním rozvoji a přednášení, takže pokaždé když jsem spustil můj webový prohlížeč, byl to impulz pro jiné myšlenkové pochody. A proto i jiné výsledky. Zrušil jsem své členství v obchodní asociaci, zrušil jsem své čelnství v asociaci sharewareových profesionálů, zrušil jsem své členství v mezinárodní asociaci herních vývojářů.

Zúčastnil jsem se toastmasters a začal jsem chodit na toastmasters schůzky. Měl jsem polici s cenami v oblasti herního vývojářství. Všechny jsem je vzal a dal do skříně. Dal jsem je pryč z očí a udělal jsem místo pro ceny za prezentace a teď mám polici s několika cenami z prezentačních soutěží. Co to dělá? Posiluje to mojí identitu jako přednášejícího namísto herního vývojáře.

Provozoval jsem na mých stránkách oblíbené herní fórum. Předal jsem zdarma celou věc někomu jinému, takže on může tu stránku teď provozovat na svých stránkách a já už se o ní nemusím starat, byl jsem administrátorem.

Přestal jsem se scházet s herníma vývojářema a začal jsem se scházet s lidma, kteří přednášeli nebo psali, nebo byli jiným způsobem součástí v oblasti osobního rozvoje. Změnil jsem lidi, se kterými jsem se scházel. Vlastně, krátce předtím jsem se přestěhoval z Los Angeles do Las Vegas a když jsem sem přijel, místo abych začal budovat vztahy s komunitou herních vývojářů. Začal jsem budovat vztahy v toastmasters a s dalšími lidmi kteří se zabývali přednášením a psaním nebo osobním rozvojem. Vidíte, kam to jde? Jak jsem úplně změnil prostředí kolem mě abych zničil všechny ty staré vzorce, jeden po druhém je odstranil. Také jsem říkal lidem, že se chystám tuhle změnu udělat. Bavil jsem se o tom s mojí ženou a získal jsem jí pro to. Souhlasila s tím a přispěla k tomu. Řekl jsem : “Přestaň mě vidět jako herního vývojáře, ani se o hrách přede mnou nezmiňuj, zapomeň na to, nemluv o hrách, vůbec o tom nechci nic slyšet.“ Řekl jsem: “Mluv se mnou jeno o osobním rozvoji nebo o psaní či přednášení.“ a ona to pochopila a souhlasila.

Vyčlenil jsem si každý den čas na psaní. Spustil jsem novou webovou stránku o osobním rozvoji, takže tak jsem začal nový vzorec a vše co jsem měl bylo jen pár stránek a jeden článek. To bylo vše. Ale tím jsem vytvořil nový impulz začít pracovat, novou linii myšlení a nové výsledky. A to vše stvořilo novou živnou půdu ve kterých jsem mohl nechat naklíčit semínka.

A teď, když jsem začal pracovat s principem příčiny a nísledku a přístupem záměru a manifestace abych dosáhl mých cílů, teď už jsem to skoro ani nemusel dělat protože se stalo, že všechno kolem mě mne už podporovalo v tomto směru. Pohánělo mě to kupředu. Stal se z toho jakoby automatický proces a to je kde teď jsem, prostě mě to žene dopředu. Nějak mi ani nepřijde, že bych musel vydávat nějaké přehnané vědomé úsilí. Všechny smyčky a všechny spirální vzorce, které jsem nastavil a také řetězové vzorce mě prostě pohání v tomto směru.

A toto je idea zdrcující síly. Pokud chcete udělat ve svém životě změnu a obzvláště podkud je to velká změna, lidé na to obvykle vynaloží příliš málo energie. A podstata je v tom, že tato zdrcující síla v dlohodobém horizontu vás stojí mnohem méně energie, protože ano, musíte vynaložit všechnu tuhle energii hned na začátku, ale jen v prvotní okamžik, možná prvních 30 dní. Potom, všechny vzorce jsou utvořeny a už jedete na vlně. Však to znáte, lidé říkají „jdi s proudem“ a to je přesně to, co byste měli udělat.

Jenže vám se možná nelíbí, kam ten proud jde. A pokud se vám nelíbí, kam ten proud jde, vy s ním nemusíte jít. Ale současně byste s ním neměli bojovat. Co byste měli udělat, je změnit směr proudu. Změňte proud směrem, kterým vy chcete plout a který vás zaveze k cílům, kterých chcete dosáhnout. Takže to je opravdu čtyřkroký procec, o kterém jsme mluvili abyste mohli změnit vzorce tak, aby byly v souladu s vašimi cíly a ty jsou také napsány v doprovodném příspěvku na blogu.

Číslo 1 – Identifikujte své cíle. Co je to, čeho chcete dosáhnout? Zadruhé, určete vzorce, které jdou proti vám. Co spouští ty vzorce. Jaké řetězové, smyčkové a spirálové vzorce jsme měli? Sepište si je, určete co jsou. Určete a uvědomte si, kde mají imulz, myšlenku a výsledek.

Potom si vytvořte nové sady vzorců, které budou podporovat váš cíl. Co jsou nevé vzorce které chcete vytvořit? Nad tím se musíte zamyslet. Použijte svou představivost, použijte svou tvořivost. Jaké vzorce vám usnadní dosažení vašich cílů? Například pokud se chcete stát odborníkem v určité oblasti, můžete si vytvořit vzorec číst o tomto tématu každý den hodinu. To byl vzorec, který jsem si ustavil před dvanácti lety. Velmi jednoduchý vzorec. Prostě čísto hodinu denně o osobním rozvoji, ale po dvanácti letech to znamená, že jsem přečetl 600 knih.

Takže můžete vidět jednu malou změnu, jak má v dlouhodobém horizontu obrovsky efekt. To je jako lidé říkají při investování. Začněte když je vám dvacet a investujte sto dolarů měsíčně a když půjdete do důchodu, bude z vás milionář. Stačí si jen vytvořit tento vzorec smyčky. Jen sto dolarů měsíčne, každý měsíc. 100 dolarů, 100 dolarů a to vás přenese dopředu a jste tam. Tak to jde s proudem. Ale to také vytváří proud, který chcete dosáhnout.

Jak vidíte vzorce, důvod proč je užívat je, že oni nastaví vaše výsledky na autopilota a tyto malé vzorce můžou mít obrovské dlouhodobé výsledky. Takže moje dnešní výzva pro vás je, přemýšlejte o změně, kterou chcete ve svém životě udělat. O cíli, kterého chcete dosáhnout. Přemýšlejte, které vzorce vás drží zpátky. Určete, zda to jsou vzorce řetězu, smyčky nebo spirály. Vytvořte plán jak je eliminovat. Plán, který využije zdrcující sílu útoku na všechny tři fronty. Útoku na impulz, útoku na myšlenku a útoku na výsledek. Všechno najednou. Najeďte na váš plán a vydržte 30 dní. Protože pokud vydržíte 30 dní, jen tenhle intenzivní výbuch energie, a uvidíte, že staré vzorce byly zničeny a nové jsou založeny.

Říká se, že pro vznik nového zvyku je třeba 21 dní. Já říkám 30 abych vás postrčil za hranu. Dejte tomu trochu více té zdrcující síly, abyste si byli jisti, že se tam dostanete a nezkklouznete zpátky. 30 dní má v sobě také svůj přírodní rytmus. Je to jeden měsíc, takže můžete začít na začátku měsíce a na konci měsíce je hotovo. A protože je zrovna začátek měsíce, máme zde skvělou příležitost pro začátek a potom to jedinné co je třeba udělat abyste dosáhli vašeho cíle, je jít s proudem.

Podcast ze série Steva Pavliny na téma osobního rozvoje. Další podcasty a jejich přepisy najdete zde

Shares 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *