Plán finanční stability

Naše cíle už tedy mají konkrétnější podobu, načrtněme si tedy teď, jak jich dosáhnout.

Zde tedy několik možných plánů nejvíce obvyklých cílů. a) dostat se z dlůhů b) zabezpečit děti a jejich výchovu a c) zajistit sebe na stáří.

Dostat se z dluhové pasti

Máte každý měsíc splátky spotřebních úvěrů? Možná by stálo za to začít právě zde. Předpokládejme že máte spotřební úvěr vy výši 70 000 Korun s úročením 15 % a leasing na auto ve výši 200 000 Kč a s úrokem 10,5%. Pokud částku máte splatit do pěti let, znamená to měsíční částku 1 665 Kč na splátku spotřebního úvěru a 4 300 Kč na splátku leasingu. Dohromady pak přeplatíte celých 49 900 Kč na spotřebním úvěru (zaplatíte tedy bez stokoruny dvojnásobek) a navíc dalších 58 000 Kč na leasingu (zde přeplatíte více než čtvrtinu). Během těchto pěti let tedy zaplatíte poskytovatelům půjček 107 900 Kč. Pokud však jste vlastníkem nemovitosti, lze sjednat zajištěný úvěr, tzv. americkou hypotéku, která má v současnosti průměrnou úrokovou sazbu 7%. Pokud využijete konsolidaci a zajištění takového úvěru mohou nastat tři možnosti.

A budete splácet stejnou částku, ale kratší dobu. V tomto případě budete mít částku splacenu za 48 měsíců, tedy o celý rok dříve.

B budete splácet stejně dlouho, ale menší částky. V takovémto případě budou Vaše měsíční výdaje 5 360 Korun namísto 5 970 Korun, tedy o 600 Korun méně.

C využijete možnosti kterou nabízí Americká hypotéka a prodloužíte s dobu splácení. Tím se mohou dle doby splácení snížit splátky až na pouhých 1 800 Korun. Tato varianta může velmi ulevit rodinnému rozpočtu při snesitelném úrokovém zatížení.

Nezbytnou nutností tohoto postupu však je že si již nebudete brát žádné další spotřební úvěry.

Shares 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *