Rozpočet krok za krokem

rozpocet domacnostiRozpočet je nutné zlo. Je totiž jedinnou možností jak ovládnou výdaje a dát jim řád. A tím zabezpečit, že jsou Vaše peníze používány tak, jak chcete aby byly používány.

Abychom rozpočet vytvořili, jsou obvykle potřeba tyto tři kroky.

  • vysledovat jak utrácíme peníze nyní.

  • Vyhodnotit své současné cíle a zda k nim účelně směřujeme

  • Sledovat výdaje, zda někde nedochází k zásadním odlišnostem mezi tím co bychom chtěli a tím co se s našimi penězi skutečně děje.

Při sestavování rozpočtu může pomoci např. počítače a programy jako např. Excel nebo Microsoft money. Programy však mají jednu pro lidi nepochopitelnou vlastnost – jsou absolutně přesné. Je však třeba si udržet určitý odstup a přemýšlet lidsky.

Důležitý je koncept, jeho pochopení a uchopení. (Je třeba mít směr a když ho máme tak jej sledovat. Jestli nás rodinná dovolená stojí 26 652 Kč nebo 24 433 Kč není vůbec důležité. Používejte lidský přístup k věci. Když vezmeme příklad zmíněných dovolených 26 652 Kč i 24 433 Kč obojí se má v našem chápání rovnat 25 000 Kč. Na dovolené si stejně koupíme nějakou zmrzlinu, projedeme se na pirátské lodi, uděláme neplánovaný výlet či zajdeme večer na nějaké představení.)

Poté co máme vytvořeny směry našeho snažení, vyplyne z toho jasně, které jsou pro nás důležité a které např. mohou z našeho rozpočtu úplně zmizet.

Platby kartou a v hotovosti

Obě metody mají svá specifika, své výhody a nevýhody.

Platby kartou jsou jednodušší a méně přehledné. Člověk je tím vystaven riziku většího výdaje, než plánoval. Jednoduchost přístupu k penězům a to, že nevidíme fyzicky že nám něco odtéká z účtu nás svádí udělat výdaje větší než jsme původně plánovali. Plánujeme si např koupit nové boty a kalhoty. Máme na to vyčleněný rozpočet. Pokud však platíme kartou, není často nic jednoduššího, než ke kalhotům a botům ještě přidat jedny boty ve slevě, krém na boty který nikdy nevyužijeme, ale který nám sympatická paní pokladní nabídne nebo něco dalšího.

Pokud máme na nákup připravenou hotovost, větší výdaje se lépe hlídají, máme vyčleněný rozpočet který nepřekročíme. Potíž může nastat při menších denních výdajích kdy si tu koupíme čokoládovou tyčinku, tu limonádu, k novinám toto a jindy zas tamto. Ani se nemusíme moc snažit a takovéto drobné výdaje, které bychom vlastně ani nepotřebovali, nám můžou udělat několi tisíc měsíčně. Další nevýhodou hotovosti je, že pokud máme na něco vyčleněný rozpočet a utratíme méně, máme často tendenci koupit ještě něco dalšího i když to vůbec nepotřebujeme „protože jsme na to přece měli vyčleněný ten rozpočet“. Pokud navštěvujete často bankomat, bylo by vhodné si udělat přehled, kam se Vaše hotovost ztřácí.

Neutrácejte více než vyděláte!

Utrácet nad vlastní finanční možnosti je cestou do pekel. Někdy dříve, někdy později, ale vždy. Pokud jste v situaci kdy máte dluhy, jedinou cestou k finanční stabilitě je

a snížit výdaje na možné minimum

b zbavit se dluhů (např. s pomocí konsolidace, jejich zajištění a získání lepších úrokových sazeb).

c stát se nezávislým

Pokud se Vás někdo snaží přesvědčit o něčem jiném, velmi pravděpodobně se na Vaší situaci snaží ještě profitovat.

Nezaměňujte luxus za nezbytnost

Pokud jsou vaše výdaje vyšší než příjmy, velmi pravděpodobně utrácíte za luxusní věci. A to i přesto, že je můžete považovat za nezbytné. Navíc, nižší výdaje mohou často znamenat bohatší život – např. týdenní rodinná dovolená v Jižních Čechách může stát i třetinu než stejně dlouhá dovolená v all exclusive balíčku v 5ti hvězdičkového hotelu. Pro rodinu však může být mnohem zajímavější.

Pravidlo 10 + 5%

Snažte se neutratit více než je 90% vašich příjmů. Zbylé peníze odkládejte, ty budou sloužit na naplnění dlouhodobějších cílů. Finanční stabilita a alespoň malý finanční polštář je dle psychologů jednou ze základních psychologických potřeb.

Pokud máte za to, že Váš rozpočet je napjatý a není kde ubrat, nemusí to být pravda. George Stigler, laureát Nobelovy ceny za ekonomii přišel s vyváženým jídelníčkem pro dospělého člověka, který obsahuje všechny potřebné živiny, jehož cena je 28 kč/den, tedy asi 850 Kč za měsíc.

Důležitou roli ve finanční stabilitě hraje též pojištění. Když už jsme se k něčemu dopracovali, stojí nám za to o to přijít? Pojištění lze v základu rozdělit do dvou kategorií. Pojištění života a zdraví a pojištění majetku. Pokud máte auto na které jste si našetřili, nejste pojištění a někdo Vám ho uradne, budiž, bylo naše rozhodnutí se nepojistit – svět se však neboří.

Stejně to však nemusí platit v případě života a zdraví. Např. mnoho mladých lidí si myslí, že když nemají děti ani hypotéku, nemají důvod proč uvažovat o pojištění protože nemají koho zajišťovat, ovšem zapomínají že by měli zajistit alespoň sebe. Bohužel nenadálé zdravotní komplikace (úrazy a nemoci) se dějí a člověk se ne vlastní vinou může dostat do těžké životní situace. Pokud je pojištění správně a efektivně sjednáno za pár stokorun je možné např. v případě nehody ma motocyklu a následným trvalým následkům získat několik miliónů korun. Tyto prostředky pak mohou člověku být člověku zásadně nápomocny např. při zajiště nebo při rekvalifikacích.

Možné příjmy nejsou příjmy

Dokud nemáte peníze na účtě či v peněžence, neuvažujte o nich jako o jistých. Zde se ani tak nemyslí příjmy od zaměstnavatele, které obvykle bývají stabilní, ale možné bonusy, zisky z dividend a podobně. Pokud pak nějaké bonusové peníze máte, zvažte pečlivě jak s nimi naložíte, takové peníze totiž často svádí k neuváženému utrácení.

Shares 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *