Sledujte Vaše výdaje

Rozpočet se zkládá z příjmů a výdajů, avšak je důležité začít sledovat výdajovou část rozpočtu, už jen proto, že příjmy tak snadno neovlivníme.

Vezměme si např. bankovní výpis za poslední rok a dostaneme alespoň základní představu, jakým způsobem s penězi nakládáme. V bankovním výpisu však nejsou výdaje rozčleněny tak, jak bychom to potřebovali, proto je dobré si k jednotlivým položkám udělat tužkou poznámky, co který výdaj znamená.

Ve výpisu z bankovního účtu však také chybí veškeré hotovostní operace. Jejich přibližnou výši můžete usoudit díky výběrům z bankomatu, jak jste pak s hotovostí nakládali však vysledovat nelze. Lze jen doporučit zaznamenat si veškeré výdaje které budete mít v následujícím měsíci, tím zjistíte vše co potřebujete.

Poté, co budete měsíc sledovat vaše výdaje, můžete vyhodnotit, zda jsou výdaje účelné a po analýze zvážit, v jakém směru případně výdaje zvýšit a v jakém naopak snížit.

Už jen tím, že si budete zapisovat veškeré své výdaje začnete s penězi nakládat hospodárněji. Jedním ze způsobů naučení se novému způsobu nakládání s penězi je varianta zapisování si výdajů, kdy si případný výdaj nejprve zapíšete a až poté nákup uskutečníte.

Shares 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *