Svoboda a dluh nejdou dohromady

source: freedigitalphotos.net by pat138241
source: freedigitalphotos.net by pat138241

Svoboda. Co to vlastně je a co pro nás znamená? Přeskočme zde všechny encyklopedické výklady a filozofické přístupy a podívejme se na svobodu, jako na možnost udělat krok zpátky a podívat se, jak žijeme své životy.

Podívejme se na finance v domácnosti. Pokud sedíte v obýváku a uvažujete jako většina lidí, zřejmě si říkáte, kterou další věc vyměníte. Bude to sedačka na které právě sedíte, nebo novější model televize či audio soustavy, nové nádobí v kuchyni nebo možná celou novou kuchyň. Možnost je dokonce pořídit si jiný byt, či přímo dům.

Krom těchto úvah má většina lidí navíc dluhy. Spotřební úvěry, dluh na kreditní kartě, hypotéku či stavební spoření, půjčky od přátel či od rodiny, leasing. S trochou nadsázky se dá říci, že jsme národ sběratelů úvěrů. Může se zdát, že jsme se většinou rozhodli do úvěrového svazku vstoupit dobrovolně, ale kolik z nás si položilo otázku: „co je to svoboda?“

Stále si kupujeme nové a nové věci a máme dojem, že nám zajistí štěstí a svým způsobem i jistotu. Kdybychom si museli na vše našetřit, často by nám dlouho trvalo, než bychom si mohli vše co chceme koupit. Ale teď jsou tu banky, úvěrové společnosti, soukromí poskytovatelé půjček a všichni do jednoho říkají: „Toto všechno můžete mít hned!“

Pokud opravdu nemáte rádi svojí práci, možná to jedinné co vás v ní drží jsou splátky za něco, co jste si koupili možná už před několika lety. A teď už vám to třeba jen doma překáží.

Potom se není čemu divit, že jsme ve stresu a přepracovaní.

Dluh je tu několik tisíc let, ale teprve v posledních několika desetiletích byly vypilovány k dokonalosti.

Dluh znamená „splatit v budoucnu za službu nebo zboží kterou využíváme nyní“. Kvůli dluhu tedy budeme muset do práce – což by nebylo vůbec špatné, pokud by nám práce zároveň byla radostí. Tak tomu však většinou není. Ale musíme splácet dluh, tak není na výběr. A nejen, že musíme platit účty, nyní ještě musíme splácet úvěr. A tak pracujeme více a déle, často a jsme ve stresu. A tento stres zaháníme jídlem a .. nakupováním. Někdo kupuje oblečení někdo jiný dovolené v dalekých krajích, aby alespoň na chvíli opustil pracovní prostředí.

Ale na začátku jsme neměli peníze, tak čím platíme za toto? Dalšími dluhy.

A jak z toho ven?

Problém je komplexní, ale řešení je velmi jednoduché.

Odstraňte nadměrnou spotřebu, která vás ve svém důsledku drží zpátky, odstraňte ze svého života zbytečnosti, které vám více berou než dávají, odstraňte svou závislost na dluhu. To vám dá možnost oprostit se od práce, kterou děláte jen proto, abyste měli na splátky a dělat místo toho práci, která vás naplňuje.

To úžasné na tom je, že dříve či později budete velmi pravděpodobně vydělávat mnohem více peněz, než nyní.

Shares 0

2 thoughts on “Svoboda a dluh nejdou dohromady”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *