Na začátku by měl být cíl

10 věcí které byste měli vědět při sestavování rozpočtu a nastavení finančních priorit.

a) Zužte své cíle

Velmi pravděpodobně nebudosáhnete všech cílů o kterých jste kdy snili. Proto si jasně určete ty cíle na kterých Vám záleží a které jsou pro Vás rozhodující. Tím, že soustředíte své usilí, budete mít větší šanci dosáhnout toho, na čem Vám nejvíce záleží

b) Nejdříve to důležité

Abyste dosáhli Vašich nejdůležitějších cílů, ty menší budou muset chvíli počkat.

c) Připravte se na střety

I cíle po kterých toužíme nejvíce spolu občas kolidují. Pokud se v takové situaci nacházíte, položte si otázku: „Zkterého z těchto mých cílů bude mít prospěch více lidí? Nebo: Který z těchto cílů způsobí větší potíže pokud zůstane nenaplněn?

d) Ať čas hraje pro Vás!

Největším ze spojenců které máte na cestě k Vašim cílům je čas. Peníze uložené ve spořících účtech nebo investované do dluhopisů či akcií rostou geometrickou řadou – čím více času máte, tím větší máte šanci na úspěch. Váš věk je důležitý faktor – mladší lidé mohou investovat jinak než ti starší – mohou investovat aktivněji s nižší mírou rizika (díky delšímu časovému horizontu), než ti starší. Ovšem ani ti by nemeli mít peníze pod matrací.

e) Vybírejte pečlivě

Když vybíráte své finanční cíle, měli byste vybrat takové, jejihž splnění Vám poskytne finanční jistotu, radost a naplnění. Určitě by bylo dobré začít budovat svůj rezervní fond, zajistit děti nebo, pokud je to Váš případ, dostat se zdluhů. Až budete mít své cíle vybrané, už nezbývá než je seřadit podle důležitosit.

f) Ať Vám se sestavením cílů pomůže váš partner

Pokud máte partnera, bylo by vhodné, aby se i on podílel na Vašem seznamu cílů. Dokonce i děti, pokud máte, by měly mít své slovo.

g) Začněte hned!

Čím déle odkládáte sestavení Vašeho seznamu cílů, tím obtížněji jich dosáhnete. A také, čím déle čekáte, tím více přicházíte o výhodu zhodnocení vašich financí ve formě kumulovaných úroků.

h) velké věci

Když už jste si sestavili Vaše cíle, držte rozpočet na uzdě. Kdykoli budete mít v úmyslu udělat nějaký větší výdaj, zeptejte se sami sebe, či Vás to Vašim cílům přibližuje a nebo Vás to naopak od Vašich cílů vzdaluje? Pokud Vás takový výdaj k Vašim cílům nepřibližuje, snažte se takový výdaj odložit a nebo ho alespoň snížit. Pokud koupě limuzíny odčerpává peníze ze spoření na Váš důchod, možná by stačil nějaký menší vůz. Pokud drahá zahraniční dovolená odčerpává peníze ze spoření na studia Vašich dětí, proč neobjevit nějakou domácí krásu?

i) Neutrhávejte si od huby

I přesto, že Vás zde motivujeme soustředit se na spíše ty větší, dlouhodobější cíle, většina života je tady a teď a většina z toho co utratíte bude vynaložena na věci denní potřeby. S tím že mnoho z toho bude prostě pro zpříjemnění si života. To není nic proti ničemu, pokud to ovšem neohrožuje dlouhodobé cíle.

j) Buďte připraveni na změnu

Vaše potřeby a přání se s Vaším věkem budou měnit, takže budete muset asi jednou za pět let zrevidovat svůj plán. Svět – stejně jako přání a cíle se prostě mění.

Shares 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *