Zelená úsporám rozdává dvě miliardy

pasivni-dum-termogram
fotografie: termogram pasivního domu

Velmi úspěšný program zelená úsporám, který zažil velký boom především v minulých letech se v tomto roce opět rozjíždí a novým žadatelům nabízí dvě miliardy korun. Letošní ročník míří přímo na majitele rodinných domů. Stát celkem mezi účastníky rozdělí až dvě miliardy korun. Ty můžou žadatelé použít na projekt, úprávy nebo stavbu ekologicky pasivního rodinného domu. Popodru lze nyní získat ve třech oblastech.

První oblastí je zateplení a výměna oken, na kterou je nyní upředen největší zájem.

Další oblastí pak patří stavba pasivního domu. Nevýhodou je nutnost stavby pasivního domu. Tím se myslí dům, který dosahuje maximálně 20 kWh/m². Ačkoli se jedná o velmi nízké číslo a jeho překročení je velice snadné s pomocí správných technologií bude splnění tohoto limitu hračka. Celkem můžeme získat příspěvek až do výše 550 000 tisíc korun.

Poslední oblastí je kompletní změna vytápění. Je určena pro všechny žadatele, kteří chtějí přejít ze závislosti na fosilních palivech k ekologické energii např. tepelná čerpadla či solární panely. V této oblasti lze získat příspěvek ve výši až 50 tisíc korun a lze ho i zkombinovat s první oblastí.

Než zažádáte o příspěvek v programu zelená úsporám je potřeba mít všechny správné dokumenty. Mezi častý problém patří především list vlastnictví. Nesmí být starší 90 dnů a musí obsahovat všechny nuté náležitosti. Dále je také důležité doručit krycí list technických parametrů. A nesmíte zapomenout na řádné podepsání všech dokumentů. Z důvodu vyšší administrativní náročnosti zřídilo ministerstvo životního prostřední bezplatnou infolinku na čísle 800 260 500. Zaměstnanci úřadu Vám pomohou s vyplněním.

Program zelená úsporám je otevřený až do 31. října 2014. Rozhodně, ale neotálejte s podáním žádosti. V případě vyčerpání zdrojů se tato doba zkrátí. Díky těmto dotacím můžete ušetřit velmi značné množství finančních prostředků a osobně si sáhnout na něco z evropských fondů. Oficiální web programu najdete zde.

Shares 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *